Rus istihbarat kaynağı: Çeçen ayrılıkçı lider Doku Umarov Türkiye’de olabilir

46

Rus haber portalı Life.ru’ya konuşan bir istihbarat kaynağı, kendini Kafkasya Emiri olarak ilan eden Çeçen ayrılıkçı lider Doku Umarov’un Türkiye’de saklanmış olabileceğini iddia etti. Rus iç istihbarat FSB’ye bağlı ülkenin Çeçenistan Cumhuriyeti’ndeki UFSB kurumundaki bir kaynak, “Muhtemelen Umarov şimdi Türkiye’de bulunuyor. Orada çok sayıda militanın saklandığını bilmeyen yok. Ayrıca, İstanbul’da Umarov’un kardeşi Vaha yaşıyor. Vaha kardeşleri Musa ve İsa Umarovlar’ın ölümünün ardından militan çetelerden uzak dursa da, Doku ile iletişim içinde olduğunu hiç bir zaman saklamadı” iddiasında bulundu.

FSB yetkilisi, Umarov’un tüm talimatlarını çevresindeki kişiler üzerinden aktardığını öne sürerek, “Bu da kendisinin Kuzey Kafkasya’da olmadığını ortaya koyuyor... Umarov’un Çeçenistan’da veya İnguşetya’da saklandığıyla ilgili bilgiler yok. Edindiğimiz bilgilere göre, bölgedeki özel operasyondan sonra militan çete üyelerinden kimse Umarov’u şahsen görmemiş. Talimatları yakın insanları aracılığıyla ulaştırıyor” ifadelerini kullandı.

Mart ayı sonlarında İnguşetya’nın Sunjenski bölgesindeki militan kamplarına yönelik yapılan özel hava saldırısında çok sayıda Çeçen ayrılıkçılar öldürülmüştü. İlk başlarda ölenler arasında Umarov’un olabileceği de iddia edilirken, DNK analizleri bu iddiaları doğrulamadı. İnguşetya Cumhurbaşkanı Yunus Bek Yevkurov da Umarov’un ölmediğini ve kaçmış olabileceğini belirtmişti.

Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi Kuzey Kafkasya bölümündeki bir başka kaynak da Umarov’un ağır şeker hastası olduğunu ve ağır yaralı olduğu için yürümekte zorlandığını belirtti. Kaynak Türkiye’nin ismini vermeden bir kısım militanların yurt dışında tedavi gördüklerini hatırlattı ve Mart ayındaki saldırıda muhtemelen yaralanan Umarov’un da böyle bir tedavi için yurt dışına çıkmış olabileceğini iddia etti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan