“Çeçen ayrılıkçı lider Doku Umarov sağ ve Kuzey Kafkasya'da”

60

Çeçen ayrılıkçı lideri Doku Umarov’un Türkiye’de saklandığı ile ilgili Rus basınında çıkan haberleri Rus güvenlik yetkilileri yalanladı. Dün Life.ru’ya konuşan iç istihbarat FSB kaynağı Umarov’un Türkiye’de saklanabileceğini iddia etmişti. Rus İnterfaks haber ajansına konuşan Kuzey Kafkasya’daki bir güvenlik yetkilisi de, istihbarat bilgilerine atıfta bulunarak Umarov’un hayatta olduğunu kaydetti. İsmi açıklanmayan yetkili, “28 Mart tarihinde Verhniy Alkun köyünde öldürülen militanların DNK analizinde Umarov’un onların arasında olmadığı tespit edildi. Ayrıca, geçenlerde Umarov Batılı bir radyo istasyonuna mülakat verdi. Uzmanlar, gazeteciyle konuşan şahsın sesinin Umarov’a ait olduğunu doğruladı. İstihbarat bilgilerine göre, kendisi halen Kuzey Kafkasya bölgesinde bulunmakta” dedi.

Rusya’ya bağlı İnguşetya Cumhuriyeti’ndeki FSB Resmi Sözcüsü Dmitri Malov da Umarov’un Türkiye’de saklanmadığını belirtti. Rus Komsomolskaya Pravda gazetesine konuşan istihbarat sözcüsü, “Böyle bir şeyin olması mümkün değil. Aksi durumda Türk istihbaratı bunu farkederdi ve göz altına alırdı. Umarov herhangi bir Avrupa ülkesine de gidemez. O Amerikanların da “kara listesinde”. ABD uluslararası teröristlerle mücadelede bizimle sıkı işbirliği yapıyor” diye konuştu.

Bazı Rus basını ise Umarov’un Gürcistan’ın Çeçenistan’la sınır Pankisi vadisinde olabileceğini iddia ediyor.

Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan Rus istihbaratından üst düzey bir yetkili ise DNA test sürecinin henüz sona ermediğini belirtti ve basında Umarov’un olası yabancı ülkede saklandığı ile ilgili haberleri “dezenformasyon” olarak değerlendirdi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan