“Paralı park isteyen bürokrata 3 bin dolar ceza”

2

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin şehir merkezinde otopark ücreti olarak saat başına 300-500 ruble (15-20 dolar) alınmasını talep eden bürokrata sert tepki gösterdi. Bürokratların önce kendilerinin bunu denemesini isteyen Moskova Belediye Başkanı, uygulamanın öneriyi yapan bürokrat için başlatılmasını istedi. Moskova Belediyesi Merkez Bölge Başkanı Sergey Baydakov hafta başında verdiği demeçte şehrin merkezinde otomobilini park etmek isteyenlerden saat başına 300-500 ruble (13-20 dolar) alacaklarını ifade etti. Halkın protestolarına neden Baydakov'un bu açıklamaları Sobyanin tarafından da sert tepkiyle karşılaştı.

Sobyanin bürokratın maaşından 100 bin rublenin (yaklaşık 3 bin dolar) kesilmesini isteyerek, paranın deneme amaçlı park parası olarak kullanılmasını istedi.

“Madem Baydakov böyle bir teklifle ortaya çıktı denemeyi kendi üzerinden yapalım” eleştirisi getiren Sobyanin sözlerine şöyle devam etti: “Baydakov'un makam arabası bir ay boyunca park yeri için 500 rubleden ödesin. Harcamaları basitleştirmek için en iyisi maaşından 100 bin rubleyi keselim. Hoşuna giderse bunu her ay yapmaya devam ederiz. Böylelikle hem bütçemize katkı olur, hem bürokrat harcamalarımız düşer.”

Baydakov'un açıklamalarını 'mantıksız' olarak nitelendiren Sobyanin, tüm bürokratların basına açıklamalarında dikkatli olmalarını istedi. Sobyanin, “Açıklama yapmadan düşünmemiz gerekiyor. İlgili olmadığımız konularda deli inisiyatiflerle ortaya çıkmamalıyız. Ya da en azında halkı korkutan fikirlerimizi seslendirmeden önce en azında karşılıklı müzakere edelim” tepkisinde bulundu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan