Kazakistan’da intihar saldırısı

7

Kazakistan’ın Aktöbe kentinde Milli Güvenlik Komitesi (MGK) binası önünde bir eylemci üzerinde taşıdığı patlayıcı maddeleri infilak ettirdi. Saldırgan olay yerinde yaşamını yitirirken, en az 2 kişi de yaralandı. Farklı suçlardan sabıkalı Rakhimjan Makatov’un herhangi bir terör örgütü ile bağlantısı tespit edilemezken Kazak makamlar, saldırının terör eylemi olmadığını açıkladı. Kazakistan Başsavcısı Zhandos Umiraliev intihar saldırısı ile ilgili düzenlediği basın toplantısında saldırganın olay yerinde öldüğünü, biri MGK personeli biri de güvenlik görevlisi olmak üzere iki kişinin yaralandığını belirtti.

Olayın terör saldırısı olup olmadığı ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Umiraliev, “Hayır, saldırganın terör örgütleri ile herhangi bir irtibatı belirlenemedi” dedi. Olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

Hüseyin Güngör, Almatı, Cihan

YASAL UYARI

Yayınlanan haberler, fotograflar ve köşe yazılarının tüm hakları KPLK'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberler, fotograflar ve köşe yazılarının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.