Yolsuzlukla mücadele başlatan avukata “devlet amblemine hakaret” davası

71

Moskova savcılığı yolsuzluk karşıtı kampanya için kurulan RosPil.info sitesinde kullanılan logoda devlet amblemi ile alay edildiği gerekçesi ile soruşturma başlattı.

Soruşturma Birleşik Rusya partisi milletvekili Pavel Zıryanov tarafından Başsavcı Yuri Çayka'ya yazdığı mektuptan sonra başlatıldı. Zıryanov mektubunda RosPil.info sitesinde kullanılan logonun devlet amblemi ile alay ettiğini yazmıştı.

RosPil.info sitesi Rusya'da tanınmış şirketlerin yolsuzlukları hakkında blogunda yazarak üne kavuşan avukat Aleksey Navalnıy tarafından 2010'un Aralık ayında açılmıştı. Sitede yerleştirilen belgelerde devlet şirketlerinin ihaleler için verdiği taleplere yer vererek, yolsuzluklara dikkat çekilmişti. Siteye halen gönüllü vatandaşlar şüphelendikleri ihalelerle ilgili bilgi ve doküman gönderiyor. Sitede yerleştirilen sayaç bu zamana kadar 58 milyon dolarlık yolsuzluğun tespit edildiğini ve ispatlayıcı belgelerin sitede bulunduğunu iddia ediyor.

Navalnıy Twitter hesabından önceki gün yazdığı mesajda RosPil.info sitesinde kullanılan logonun devlet amblemi ile alay ettiği kararını Kültür Araştırmalar Enstitüsü tarafından çıkartıldığını yazdı.

'RosPil' kelimesi Rusya anlamına gelen 'Ros' kısaltmasından ve 'testere ile biçmek' (çalmak gereksiz yere harcamak anlamında) iki Rusça kelimeden oluşuyor. Logoda ise Rusya'nın amblemi çift başlı kartalın bacakları ile iki testere tutması simgeleniyor. Site sahibi böylelikle bütçenin yönetici ve elitler arasında haksız bir şekilde paylaşıldığını ima ediyor.

Navalnıy'ın suçlu bulunması halinde hapse atılacağı ifade ediliyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan