Putin’in muhalifi Hodorkovski’ye bir yıl tenzilat

0

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’e muhalefeti ile tanınan Yukos petrol şirketinin eski sahibi Mihail Hodorkovski ve iş ortağı Platon Lebedev’e verilen 14 yıl ağır hapis cezası 13 yıla indirildi. Bir yıl af kararına tepki gösteren Hodorkovski taraftarları mahkeme salonunda Rus savcılara “Rezalet!” diye tepkisini gösterdi.  Hodorkovski ve Lebedev 27 Aralık’ta Moskova Hamovniki Mahkemesi tarafından petrol çalma davasından ek 6 yıl daha hapis cezasına çarptırılmıştı. Kara para aklama ve vergi kaçakçılığı suçlarından 2003’ten bu yana hapiste bulunan iki işadamının 2017'ye kadar hapiste kalmasına karar verilmişti.

Dünya ve Rus kamuoyunun gündeminden düşmeyen Hodorkovski davasıyla ilgili Moskova Kent Mahkemesi, daha önce Hamovniki Mahkemesi’nin verdiği karara yönelik temyizi gözden geçirerek yeni kararı açıkladı. Karara göre, Hodorkovski ve Lebedev’in verilen ceza 1 yıl hafifleştirilerek 14 yıldan 13 yıla indirildi. Böylece her ikisi 2016 yılına kadar cezaevinde kalacak.

Rus İnterfaks haber ajansına göre, Hodorkovski kararı “saçmalık” diye nitelendirerek, “Benim kaderim mahkeme salonunda çözülmüyor” diye tepki gösterdi. Rus iş adamı afla ilgili asla düşünmediğini de yine tekrarladı. Hodorkovski mahkemelere güvenmediğini beyan ederek, “Çünkü hakimler bağımsız değil ve itibarları da yok” dedi. Rus iş adamı Yukos’un petrol çaldığı yönünde suçlamaları da kesin dille yalanlayarak, “Şimdi ikinci kararı yasal olarak tanımakla siz Yukos’un hiç bir petrolünün olmadığını da itiraf ediyorsunuz. Böylese o zaman Yukos’un gelirinin de olması mümkün değildi. Bu durumda şirket vergisini de ödeyemezdi. Eğer şayet Yukos’un vergiye tabi gelirleri söz konusu idiyse, bu durumda kimse ondan petrol çalmadı. Bunu söylemek de ikinci mahkeme kararının sahte olduğunu itiraf etmek anlamına geliyor” iddiasında bulundu.

Medvedev’e göre Hodorkovski’nin dışarı çıkması tehlikeli değil

Hodorkovski’nin avukatlarından Karina Moskalenko, mahkeme kararıyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kapısını çalacaklarını belirtti.

2011'de hapisten çıkması beklenen Hodorkovski'nin Moskova Hamovniki Mahkemesi'nde yargılanmasına 27 Aralık'ta başlanmıştı. Hakim Viktor Danilkin, Uganskneftegaz, Tomskneft ve Samaraneftegaz şirketlerin Yukos aracılığı ile organizeli olarak 3 milyar ruble (97,5 milyon dolar) değerinde 218 milyon ton petrolü zimmetine geçirdiğine hükmetmişti. Hakim, Hodorkovski ve Lebedev'in mahkumiyetinin devamına karar vermişti.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin de Hodorkovski davasıyla ilgili gazetecilerin sık sık sorusuyla karşılaşıyor. Putin daha önceki basın toplantısında “Hırsızın yeri cezaevidir!” diye yorumlarken, Medvedev ise son toplantısında Rus Kommersant FM radyosu muhabirinin, “Hodorkovski’nin dışarıya çıkması toplum için tehlikeli mi?” sorusuna “Kısa sorunuza kısa yanıtım olacak: Hayır tehlikeli değil” karşılığını vermişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan