Nazım Hikmet Moskova’da 3 Haziran’da anılacak

28

Türkiye’nin yetiştirdiği büyük şairlerden Nazım Hikmet, hayatının son yıllarını geçirdiği Moskova’da 3 Haziran Cum günü ölümünün 48. yıl dönümünde çeşitli kültür ve sanat etkinlikleri ile anılacak.

Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) tarafından işadamı Ali Galip Savaşır’ın başkanlığında düzenlenen etkinlikler, her yıl olduğu gibi 3 Haziran sabahı Nazım Hikmet’in mezarının bulunduğu Novodiyeviçi Sanatkarlar Mezarlığı’nda yapılacak olan anma töreni ile başlayacak. Törene başta gazeteci-yazar Hıfzı Topuz, şair Ataol Behramoğlu, gazeteci Ece Temelkuran ve ünlü halk ozanı Musa Eroğlu olmak üzere Türkiye’den birçok değerli misafir katılacak.

Törende katılımcılar tarafından Nazım Hikmet’in ölümsüz şiirleri Türkçe ve Rusça olarak okunacak ve hayatından kesitler aktarılacak. İki ülke arasındaki en önemli kültür ve dostluk köprüsü olan vatansever şairimizi anarken, Rusya ve Türkiye arasındaki dostluğun sembolü olarak gökyüzüne beyaz güvercinler bırakılacak. Novodeviçi’deki anma töreni, sevenlerinin Nazım’ın mezarı başına kırmızı karanfiller bırakmasıyla son bulacak.

Etkinliklerin ikinci ayağı Moskova’da bulunan Nazım Hikmet Devlet Kütüphanesi’nde devam edecek. Bu yıl anma etkinlikleri hazırlıkları kapsamında, kütüphaneden gelen istek üzerine şairimizin adını taşıyan kütüphanenin tüm ihtiyaçlarını karşılamayı üstlenen RTİB tarafından kütüphanede bir dizi yenileme çalışmasında yapıldı ve Nazım Hikmet’in Türkçe kitapları ile Türk edebiyatının klasikleri eserleri armağan edildi.

Novodeviçi’deki anma töreninden sonra Moskova ve Türkiye’den gelen misafirlerin de katılımıyla Nazım Hikmet Kütüphanesi’nde tümüyle yenilenen çocuk etkinlik salonunun açılışı yapılacak, Rusyalı çocuklar tarafından çizilen “Dünyayı Verelim Çocuklara” temalı resim sergisi gezilecek ve kütüphaneye kazandırılan “Nazım Hikmet Köşesi’nde” şairimiz bir kez daha yad edilecek.

Anma etkinlikleri, Novodeviçi Sanatkarlar Mezarlığı’ndaki töreninin ardından Nazım’ın 1961 yılında onur konuğu olarak ziyaret ettiği ve 1981 yılından beri adını taşıyan Nazım Hikmet Kütüphanesi’nde devam edecek. RTİB tarafından tümüyle yenilenen kütüphanenin çocuk okuma-boyama salonunun ve Rusyalı çocukların resimlerindan oluşan “Dünyayı Verelim Çocuklara” temalı resim sergisinin açılışı yapılacak. Yine RTİB tarafından kütüphaneye kazandırılan Nazım Hikmet köşesi de Nazımseverlere sunulacak ve Nazım kendi adını taşıyan kütüphanede bir kez daha eserleriyle yad edilecek.

Moskova’daki Nazım Hikmet’i anma etkinlikleri ünlü halk ozanı Musa Eroğlu  vereceği konserle son bulacak. 3 Haziran Cuma akşamı saat 20.00’da MİR Konser Salonu’nda gerçekleşecek olan konsere tüm Nâzım dostları ve türkü severler davet ediliyor. Ücretsiz olan konser davetiyeleri için RTİB’le şu telefon numarası ve mail adresi üzerinden iletişime geçilebilinir:
Tel: + 7 495 649 02 45; e-mail: info@rtib.com

Kaynak: Haberrus