Rusya'da askeri depoda patlama: 2 bin 500 kişi tahliye edildi

2

Rusya’ya bağlı Başkortostan Cumhuriyeti’ndeki bir askeri depoda patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre, olayda ölen ve yaralanan olmadı. Rus Ria Novosti haber ajansına konuşan Başkortostan Cumhuriyeti’ndeki bir güvenlik görevlisi, patlamaların devam ettiğini ifade ederek, “Depoya yakın Urman kasabasında oturan 2 bin 500 kişi tahliye edildi” dedi. Kışlaya yakın bölgede bulunan konutların da alev aldığı gelen bilgiler arasında.

Ria Novosti, güvenlik yetkililerini dayandırdığı haberinde mermilerin taşınması sırasında olayın meydana geldiğini kaydetti. Rus İnterfaks haber ajansına konuşan bir güvenlik görevlisi ise yakında bulunan ormanlık alanda başlayan yangının depoya sıçraması sonucu cephaneliğin alev aldığını duyurdu.

Patlamalar üç gün daha davam edecek

Olay yerine Başkortostan Cumhuriyeti Başkanı Rustem Hamitov da gelerek yetkililerden bilgi aldı. Ria Novosti’ye konuşan Hamitov, “Askerler patlamaların üç gün daha süreceğini tahmin ediyor. Şu anda Acil Durum Bakanlığı buraya iki Be-200 tipli yangın söndürme uçağı gönderdi. Urman kasabası tamamen boşaltıldı” diye konuştu.

İlerleyen saatlerde olayı Rusya Savunma Bakanlığı da doğruladı. Savunma Bakanlığı Resmi Sözcüsü İgor Konaşenkov, mermilerin yüklenmesi sırasında patlamaların meydana geldiğini belirtti. Albay Konaşenkov, “Yangının söndürülmesi için tüm gerekli çalışmalar yapılmakta. Kışladaki askerler ve sivil vatandaşlar, ayrıca yakın kasabada oturan insanlar üç kilometre uzaklığa daha güvenli alana tahliye edildi. İnceleme çalışmaları bağlamında Savunma Bakanlığı Merkez Askeri Bölge Komutanı General Vladimir Çirkin başkanlığındaki komisyon heyeti acilen bölgeye hareket etti” dedi. Rusya Başsavcılığı da Savunma Bakanlığı bilgilerini doğruladı.

Rus Newsru haber portalı, patlama sonucu bazı vatandaşların yaralandığını da belirtiyor. İglin Bölge Belediye Başkan Yardımcısı İlşat Safuanov, Urman kasabasının ablukaya alındığı ve kimsenin içeri sokulmadığını belirtti. Bölgede tren seferleri de durduruldu. Rus Transneft petrol şirketi de, Başneft şirketine yönelik sevkiyatını geçici olarak askıya aldı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan