Kendi isteği ile mezara girdi, bir gün sonra ölü bulundu

13

Rusya’nın Uzakdoğu bölgesi Amur’da bir erkek (35) arkadaşının yardımıyla canlı canlı girdiği mezarda ertesi gün ölü olarak bulundu. Olayla ilgili soruşturma yetkilileri harekete geçerken, talihsiz vatandaşın toprağın altında sıkışarak öldüğü de ortaya çıktı. Bir başka iddiaya göre ise mezara yerleştirilen nefes borusu, gece yağan yağmur sonucunda kapanınca vatandaşın nefes alması imkansız hale geldi.

Amur bölgesinin Blagoveşensk kentinde meydana gelen olaydan önce bir genç internetten okuduğu, “bir gece toprağın altında kalan insan uzun ömürlü ve daha sağlıklı yaşar” iddialarına inanarak denemeye karar verdi. Yardım için arkadaşına koşan genç, bir kaç ay sonra dostunu ikna etmeyi başardı. Fakat arkadaşı, bu eylem için kendisinden “Kendi rızamla yapıyorum, kimse sorumlu değil” diye bir not bırakmasını şart koştu.

Cumartesi günü arkadaşının kendi bahçesinde bir çukur kazdığı belirtildi. Çukura tahta tabut koyan talihsiz vatandaş, tabuta girerek üzerinin tahta bir levha ve sonra da toprakla kapatılmasını istedi. Toprağın altında boğulmaması için genç mezara nefes borusu da taktı. Arkadaşı kendisine cep telefonu ve battaniye de verdi. Rus genç gece boyu mezarda kalacağını ve sabah saatlerinde telefonla araması hususunda arkadaşıyla anlaştı. Haberlerde iki arkadaşın gece telefonla görüştüğü de iddia ediliyor. Ertesi günü sabah saatlerinde vatandaşa cep telefonuyla ulaşamayan arkadaşı toprağı kazınca dostunun cansız bedeniyle karşılaştı. Olayla ilgili böge savcılık yetkilileri harekete geçti.

Rusya Başsavcılığı Amur Bölge Soruşturma Dairesi savcısı Aleksey Lubinski, olayla ilgili incelemelerin devam ettiğini belirtti. Savcı Lubinski, “Yetişkin ve başarılı insanlar ve böyle bir şeyi nasıl yapabilirler?. Dava açılıp açılmasıyla ilgili konuşmak henüz erken” dedi. Rus basınında çıkan haberlere göre, adlı tıp uzmanları toprağın altında kalan vatandaşın boyun, göğüs ve karnının sıkışması sonucunda öldüğüne inanıyor. Bazı iddialara göre gece yağan yağmur sonucunda mezara takılan nefes borusu tıkanması gencin ölümüne neden olmuş.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan