Rosturizm: Türkiye alkol zehirlenmelerine karşı tedbir alacak

3

Türkiye’de üç Rus vatandaşın alkolden zehirlenerek ölmesi Rusya basınında geniş yankılara yol açarken, Rusya Federal Turizm Ajansı Rosturizm Başkan Vekili Aleksandr Radkov, “Türk meslektaşlarımızın gelecekte benzer vakaların tekrarlanmaması için gereken önlemleri alacağına inanıyoruz” dedi.

 

RBK medya kurumunda basın toplantısı düzenleyen Radkov gazetecilerin söz konusu vakayla ilgili çeşitli sorularını yanıtladı. Rus yetkili, “Kuşkusuz bu olay çok korkunç trajik bir vaka. Üç genç vatandaşımız hayatını kaybetti. Bugün Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı yöneticileriyle görüştüm. Türk meslektaşlarımız, gelecekte benzer vakaların tekrarlanmaması için gereken tüm önlemleri alacağı garantisinde bulundu. Ben, Türk tarafının otellere ve diğer turist mekanlarına, özellikle de gezi yatlarına yönelik gıda sevkiyatı üzerinde denetimi artıracaklarını düşünüyorum. Ayrıca Türk makamlar turizm hizmetleri veren şirketlerle ilgili de kontrolü artıracak” dedi.

Rus bayanların zehirlendiği yatın denizde çalışma izni olmadığına da işaret eden Rosturizm Başkanı, “Burada kusur olduğu apaçık ortada. Türk meslektaşlarımız olayın soruşturulmasıyla ilgili ilk belirlemeleri bir hafta içinde bize sunacağı hususunda söz verdi” diye konuştu.

Radkov, turist bölgelerinde Rus turisterin aşırı derecede alkol tüketmemelerine davet etti. Rosturizm Başkanı, “Rakamlara göre, geçen yol alkol yüzünden Türkiye’de 78, Mısır’da ise 98 Rus vatandaşı öldü. Vatandaşlarımızın ölmesi büyük oranda kronik hastalıklarıyla ilgili. Bir başka ölüm nedeni suda boğulmaları. Üçüncü neden ise trafik kazası. Altını çizerek belirtelim ki, 2010’da ne Türkiye’de ne de Mısır’da sahte alkolden zehirlenme vakası yaşanmadı” dedi. Radkov, tur operatörlerinin güvenlik ve dikkatle ilgili önerilerinin de kulak asılması gerektiği üzerinde durdu.

Rus basını: Zehirlenen Rus turistler içkiyi yanların da getirmiş olabilir

Rusya basını, Türkiye’de alkolden zehirlenerek hayatını kaybeden üç Rus vatandaşıyla ilgili yeni bir iddia ortaya attı. İnterfkas haber ajansına göre, Rus vatandaşları alkolü kendileri dışarıdan getirmiş olabilir.

İnterfaks’a konuşan Rus vatandaşlarını kabul eden Türk turizm şirketindeki bir kaynak, “Sahte alkolün Rusların kendisi tarafından dışarıdan yata getirdiği yönünde bir iddia var. Ve Türk savcılar bu iddiayı doğru olup olmadığını araştırıyor. Usul gereği sert içkiler yatta olmaması gerekiyor. Menüde böyle bir içki yoktu. Dolayısıyla muhtemelen Rus vatandaşlar içkiyi kendileri getirmiş. Şimdi Türk güvenlik görevlileri orada alkol satan tüm bayileri didik didik arıyor” dedi.

Rus resmi Vesti FM radyosuna konuşan Rusya Turizm Endüstrisi Birliği Basın Sözcüsü İrina Tyurina, muhabirin “Bu olaydan sonra geziyi organize eden Türk tur operatör şirketlerinin artık faaliyet göstermeyeceğini emin şekilde söyleyebilir miyiz” sorusuna şöyle yanıt verdi: “Bir dakika. Siz bu olayda kimin suçlu olduğunu biliyor musunuz? Dava açıldı. Bu alkol nereden ortaya çıktı ve alkol mü gerçekten? Tüm bu incelemelerin sonuçlanması lazım. Bu da titizlikle inceleniyor. Peki siz neden turistlerin alkolü yata getirdiği yönündeki iddiaya inan mıyorsunuz?”

Bu soru üzerine Rus muhabir, “Genelde 20’den fazla kişinin zehirlenebilmesi için turistlerin yata o kadar fazla alkol getirmesi düşük bir ihtimal” ifadesini kullanınca Sözcü Tyurina, “Biz ne kadar alkolün olduğunu da bilmiyoruz. Tüm bu tartışmalar tahminler. Ya şöyle ya da böyle tahmin ediyoruz.. Gelelim tur operatörlere. Onlar ne yapabilir ki? Tur operatörleri bir araştırma laboratuvarı değil. Onlar bir yerlerden alınan her şişeyi nasıl kontrol etsin? Onun üzerinde sahte olduğu da yazılmaz. Alkolün nereden getirildiğini bulmak lazım.. Tekrar ediyorum kimin suçlu olduğunu henüz bilmiyoruz. Daha da ötesi Türk operatörlerinin de suçu yok belki” dedi.  

Rus muhabirin, “Fakat gereken kontrolün olmadığı da apaçık ortada” deyince Tyurina, “Bunu zaten ilgili Türk kurumları ifade etti, onlar kontrolü artıracak” cevabını verdi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan