Rus ordusunun askeri Baş hekimi yolsuzluktan göz altına alındı

3

Rusya Savunma Bakanlığı Askeri Tıp Dairesi Başkanı General Aleksandr Belevitin, yolsuzluk nedeniyle göz altına alındı. Rüşvet aldığı iddia edilen generalin görevinden alındığı da belirtildi.

Rus İnterfaks haber ajansına konuşan bir güvenlik görevlisi, General Belevitin’in pahalı sağlık makinesinin satın alınması sırasında rüşvet aldığını belirtti. Rus güvenlik görevlisi, “General sağlık teknolojisinin alınması karşılığında büyük miktarda rüşvet almakla suçlanıyor” dedi.

Olayla ilgili Rusya Başsavcılığı’na bağlı Askeri Soruşturma Komisyonu tarafından dava açıldı. Olayı ilerleyen saatlerde Savunma Bakanlığı Basın ve Enformasyon Dairesi de doğruladı. Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Olayla ilgili kuşkulandığı gerekçesiyle Belevitin göz altına alındı. Kendisiyle birlikte Bakanlık Askeri Tıp Dairesi yetkilisi Albay Aleksey Nikitin de göz altına alınmış bulunuyor” denildi.

Savunma Bakanlığı Basın ve Enformasyon Dairesi açıklamasında her ikisinin de görevinden uzaklaştırıldığı ifade edilerek, “Şu anda gereken soruşturma işlemleri yapılmakta. Savunma Bakanlığı güvenlik görevlilerine tüm gereken yardımı sağlamakta” diye belirtildi. Her iki üst düzey askeri yetkilinin savcılara ifade verdiği de gelen bilgiler arasında.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan