Putin: Sebze yasağını kaldırarak halkımızı zehirleyemeyiz

0

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Avrupa Birliği yetkililerinin taze sebze yasağının kaldırılması yönündeki taleplerini sert bir dille eleştirerek, “kendi halkımızı zehirleyemeyiz” dedi.

Rusya, ölümcül EHEC E.coli virüsü nedeni ile Avrupa ülkelerinden tüm taze sebze ithalatını iki gün önce durdurdu. Rusya Halk Sağlığı Dairesi’nin (Rospotrebnadzor) başlattığı yasak kararına tepki gösteren Avrupa Birliği, Moskova’nın tavrının Dünya Ticaret Örgütü üyeliği ruhuna aykırı olduğunu savundu.

Avrupa Komisyonu Rusya’nın kararını “orantısız” olarak değerlendirirken, AB temsilcisi Fernando Valenzuela Moskova’da yaptığı açıklamada kararın adil olmadığını ve DTÖ kurallarına da aykırı olduğunu iddia etti.

AB’den gelen açıklamalara Soçi’de cevap veren Putin, “Avrupa Komisyonu temsilcileri yasak kararının DTÖ ruhuna aykırı olduğunu söylüyor. Dostça söylemem gerekirse, hangi ruha aykırı olduğunu bilmiyorum. Ancak salatalıklar insanı öldürüyor... Gerçekten onlar kötü kokuyor...” dedi.

“Biz halkımızı zehirleyemeyiz” ifadelerini kullanan Putin, “Kişisel olarak kararın haklı olup olmadığını söyleyemem. Avrupalı ortaklarımızdan daha fazla bilgi bekliyoruz” şeklinde konuştu. Rusya, Brüksel’i zehirlenme olayları ile ilgili yeterli bilgi vermemesi nedeni ile eleştiriyor.

Rusya’dan gönüllü olarak DTÖ üyeliğine uygun hareket etmesi önerisinde bulunan AB temsilcisi Valenzuela, “Son güne kadar beklenmesinde de herhangi bir sorun yok...” değerlendirmesinde bulundu. Rusya-AB ticaretinin önemli ölçüde etkilendiğini ifade eden Valenzuela, Rusya’nın Avrupa Birliği ülkelerinden sebze ithalatının 869 milyon dolara ulaştığı bilgisini verdi.

Yeterli bilgi alınıncaya kadar yasak sürecek

Rusya Sağlık Dairesi Başkanı Genadi Onişenko bugün yaptığı açıklamada yasağın ancak gerekli ve yeterli bilgileri ulaştırmasının ardından kalkabileceğini belirtti. Onişenko, “Hastalığın nedeni, virüsün yayılma şekilleri, hastalıklarda kontrol sağlanması gibi durumlar netleşince ancak yasak kalkabilir” dedi. Onişenko yasağın kaldırılması için herhangi yeterli bir gerekçenin henüz olmadığını vurguladı.

Basında yer alan bilgilere göre şimdiye kadar 10 avrupa ülkesinde görülen virüsten 1600 kişi etkilenirken, 18 kişi de yaşamını yitirdi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan