“Rus rehberlerin ölümüne neden olan suçlular en ağır şekilde cezalandırılacak”

2

Türkiye Moskova Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtım Müşaviri Celal Kılıç, Türk tatil bölgesinde Rus turistlerin kaçak alkolden zehirlenmesi ve üç kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili Moskova’da bir basın toplantısı düzenledi. Türk Müşavir olayda sorumluluğu bulunanların en ağır bir şekilde cezalandırılacağından kimsenin kuşku duymaması gerektiğini söyledi.

 

Olayın yaşandığı günün ardından 21 kişinin Türkiye hastanelerine başvurduğunu, durumu ağır olanların da başka hastanelere helikopterlerle aktarıldığına değinen Kılıç, “Tüm bu çabalara rağmen malesef üç kişi yaşamını yitirdi. İki hasta Bodrum’da tedavi altında. Taburcu olan hastaların sağlık durumlarını da kotrol ediyoruz” dedi.

Teknede metil alkol oranı yüksek içki bulundu

Türk yargı ve güvenlik güçlerinin hızlı bir şekilde olaya müdahil olduğuna değinen Kılıç, “Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı olayı bizzat takipe almış bulunuyor. Rus meslektaşlarımızla sürekli bilgiler veriyoruz. Hasta yakınlarının Türkiye’ye gidişi sağlandı. Sigortası olmayan hastaların masrafı Türkiye tarafından karşılanmıştır. Soruşturma kapsamında gezinin yapıldığı tekneye polis baskın düzenlemişti. Geminin kaptanı ve dört mürettabatı göz altına alındı. Teknede bulunan yiyecek ve içeceklere incelenmek üzere el konuldu. El konulan ürünlerin, özellikle içkilerin Türk Gıda Kodeksi’ne uygun olduğu tespit edilmiş, sadece bir içkinin kodekse aykırı olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bir viski markasında fazla metil alkol tespit edildi. Söz konusu içkinin üreticisi, dağıtıcısı ve tekneyi işletenler soruşturma kapsamına alınmış bulunuyor” şeklinde konuştu.

Olayla ilgili nihai adli bir raporun henüz alınmadığını belirten Kılıç, vakanın ardından Türkiye İçişleri Bakanlığı Kaçakçılıkla Mücadele görevlilerinin çok sayıda baskın düzenlediğinin altını çizdi. Türk Müşavir, “2 Haziran’da 317 ayrı noktaya baskın yapıldı. Kuşkulu bulunan tüm içkilere el konuldu. Bu operasyonlar halen devam ediyor. Çünkü ülke olarak insan sağlığına çok önem veriyoruz” ifadelerini kullndı.

Rus halkının acısını paylaştıklarını dile getiren Kılıç, “Bugün Türk halkı olaydan çok üzüntü duyuyor. Bundan sonraki gelişmeleri Rus kamuoyuna aktaracağız. Sizin huzurunuzda yaşamını yitirenlerin yakınlarına derin baş sağlığı ve ayrıca hastalara acil şifalar diliyoruz” dedi.

22 yıla kadar hapisleri mümkün

Resmi 1.Kanal televizyonu muhabirinin “Alkolün nerden getirildiği ortaya çıkarıldı mı? Sorumlu var mı?” sorusuna Kılıç, “Soruşturmalar devam ediyor. Dürüstçe konuşmak gerekirse, ithal edilen içki olma ihtimali var. Ama kesin bilgi yok. Olduğu sürece sizlere aktaracağız. Bu konuda esas sorumlu ile ilgili güvenlik görevlileri araştırma yapıyor. Şu hususu belirteyim: Kaçak içkiyi üreten, dağıtan ve satan sorumludur. Bu şahısların üzerine kararlılıkla gidiyoruz. Bunu yapanlar en ağır şekilde cezalandırılacak. Türk Ceza Kanunu’na göre ölüme yol açtığı durumlarda 22 yıla kadar hapis cezası verilebilir. Suçun niteliği tespit edilmeli. İşin içinde gizli bir kasıt var, farkında olmadan bir kasıt söz konusu. Bir kaç kişi fazla para kazanmak isteyince insanlar ölmüş. Temel amaç para kazanmak. Ama bunun sorumluluğunu ödeyecekler” dedi.

Resmi Rossiyskaya gazetesi muhabirinin “Rus turistler Türkiye’de içkilerin kalitesiyle ilgili sürekli şikayette bulunuyor. İçkiler nasıl kontrol ediliyor?” sorusuna Kılıç, “Türkiye’de gıda ürünleri kontrol eden üst kurul var. Bizde Gıda Kodeksi faaliyet gösteriyor. Pazartesi günü Ankara’da olayla ilgili özel toplantı yapılacak. Toplantıda tüm önemli bakanlıklar bulunacak. Böyle benzer vakaların tekrarlanmaması ve meydana geldiği durumunda anında önlem alabilmek için Eylem Planı hazırlanacak. Böyle ilk kez zehirlenme oldu Türkiye’de. Dünyanın her yerinde oluyor ne yazık ki” diye yanıtladı.

Bir Rus muhabirin “Ama 2009’da da Türkiye’de 3 Alman turist zehirlenerek ölmüştü. Olay nasıl gelişmişti?” sorusu üzerine Türk Müşavir, “O olayda Alman turistler aşırı alkol ve uyarıcı haplar tüketmişti. Olayın nedeni de bu. Orada kaçak alkol falan söz konusu değildi” dedi.

Ruslar bizim değerli misafirimiz!

Muhabirlerin, “Artık Türkiye’de rahat şekilde içki içmek mümkün mü?” sorularına Kılıç, “Türkiye’de 3 milyon 100 binden fazla Rus turist dinleniyor. Gönül rahatlığıyla her şeyi yiyebilirsiniz ve içebilirsiniz. Biz Rusları turist değil, değerli misafirimiz olarak görüyoruz. Ana sloganımız da budur” diye belirtti.

Cihan Haber Ajansı’na konuşan Türk Müşavir Kılıç, “Rusya Başsavcılığı’nın, kendi vatandaşlarının ölmesiyle ilgili dava açması gayet doğal. Uluslararası hukuk bağlamında bizimle temasa geçerek işbirliği yapacaklar” dedi.

Tazminatla ilgili konuya da değinen Kılıç, “Biz hastaların masraflarını karşılıyoruz. Hastaneye taşınmaları ve başka bu gibi harcamalar. Ailelerine uçak imkanları ve ağırlamalarını sağlıyoruz. Bunun dışında devlet olarak herhangi bir nakit para vermek bizim yasalarımızda yok. Rus meslektaşlarla ortak çalışarak sorunları çözmeye çalışıyoruz. Onlar bu olayın münferit olduğunu, kastlı veya plananlan bir olay olmadığının farkında. Bu çalışmaları bakanlık düzeyinde yapıyoruz. Yakın işbirliğimiz var. Rus tarafı da bizim çabalarımızdan çok memnun olduğunu dile getiriyor. Biz Rus meslektaşlarımızı her saat başı yeni gelişmelerle ilgili bilgilendiriyoruz” dedi.

Fuad Seferov, Abdurrahman Kamburoğlu, Moskova, Cihan