Rusya’da askeri depoda yangın kontrol altına alındı; 2 ölü, yaralı sayısı 78’e ulaştı

1

Rusya’nın Ural bölgesi Udmurtia Cumhuriyeti’nde füzelerin yer aldığı askeri depoda çıkan yangın üç gün sonra kontrol altına alınabildi. 10 kilometrekarelik bir alanda etkili olan yangında şimdiye kadar 2 kişi ölürken 78 kişi de yaralandı. 200 bine yakın askeri mühimmatın bulunduğu depoda kısmen patlamaların sürdüğü belirtilirken, bölgeden yaklaşık 30 bin kişi tahliye edildi.

Rusya Sağlık Bakanlığı yaralılardan 14’ünün durumunun ağır olduğunu, 21 kişinin de yaşadıkları şok nedeni ile tedavi altına alındığını açıkladı. Füzelerin ve bombaların etkisi ile onlarca ev kullanılamaz hale gelirken, yaralıların çoğunda kesik ve yanıklar oluştuğu belirtiliyor.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov’dan mayıs ayı sonunda gerçekleşen diğer askeri depo yangını dahil olmak üzere geniş çaplı bir soruşturma yapılmasını istedi. Sorumluluğu bulunanların görevlerinden alınmasını isteyen Rusya lideri, “Soruşturma komisyonu ve diğer birimler de ayrıca konu ile ilgili çalışmalarını yapacak” dedi.

Başkırdıstan’ın başkenti Ufa yakınlarında bulunan askeri depoda 27 Mayıs’ta, Nisan ayında da Lipetks bölgesindeki askeri depolarda patlama meydana gelmişti. Kasım 2009’da da ülkenin Ulyanovsk bölgesindeki askeri üstte patlama meydana gelmiş, 10 kişi ölmüştü. Olayın ardından Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, ülke genelinde tüm askeri depo ve cephanelerin titiz bir şekilde kontrol edilmesi gerektiği talimatını vermişti. Medvedev, Savunma Bakanlığı’na konuyla ilgili bir ay süre tanımıştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan