Genel araç muayeneleri 2011 sonuna na kadar durduruldu

1

Araç muayenesinde  yeni  düzenlemeler  getiriliyor. Bugünden  itibaren  bazı  otomobillerin muayeneleri geçici olarak kaldırılıyor. Otomobil sahipleri bugünden itibaren herhangi bir zahmete girmeden, sıra beklemeden, gelecek yıla kadar eski araç muayene belgelerini kullanabilecekler.

 

Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in 24 Mayıs tarihinde imzaladığı ve  bugünden itibaren yürürlüğe giren kararname doğrultusunda genel araç muayenesi, 2012 yılına kadar donduruldu. Nakliye araçları, ticari araçlar, 3,5 tondan fazla yük taşıyan kamyonlar ve yolcu otobüsleri dışında tüm araçlar bu düzenlemeye göre muayeneden muaf tutulacak.

Bu güne kadar trafik polisi genel muayene belgesinin süresi dolmuş araçlara para cezası kesiyor ve aracın plakasını söküyordu.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev daha önceden bu muayenelerin kaldırılmasını teklif etmişti. Özellikle büyük şehirlerde böyle kontrollerin ortadan kaldırılmasının gerekli olduğunu vurgulamıştı.

Medvedev, “Bu sistem ya tamamen ortadan kaldırmalı ya da sorunsuz bir şekilde gerekli  kontroller  yapılmalı” demişti.

Ayrıca gelecek yıllarda otomobillerin teknik bakımlarının ve muayenelerinin sigorta şirketleri tarafından yapılması da  planlanıyor.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı