Ölü sayısı dörde yükseldi; Rusya açıklama bekliyor

49

Türkiye’de kaçak alkolden zehirlenen Rus turist Aleksandr Juçkov tedavi gördüğü Denizli hastanesinde hayatını kaybetti. Biri Moskova’da olmak üzere toplam ölü yasısı dörde ulaşırken, durumu ağır olan bir Rus tur rehberinin de yaşamından endişe ediliyor. Gelişmeleri yakından takip eden Rusya, alkol zehirlenmesi ile ilgili son incelemelerin yer aldığı raporun kendilerine ulaştırılmasını bekliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rusya Federal Turizm Ajanslığı Rosturizm Basın Sözcüsü Oleg Moseyev, “Türk hastanesinde daha önce alkolden zehirlenen Aleksandr Juçkov hayatını kaybetti. Ölen turistin durumu çok ağırdı. Böylece ölü sayısı dörte yükseldi. Antalya hastanesinde tedavi gören bir Rus bayanın durumu da çok ağır” dedi.

Rus Life.ru haber portalına konuşan sözcü Moseyev, Türk makamlarıyla ilgili sitemde de bulundu. Rus Sözcü, “Olayla ilgili ciddi soruşturmalar yapılmakta. Türk merciler 31 Mayıs’ta bize bir hafta içinde tüm sonuçları sunacağı vaadinde bulunmuştu. Bugün ise ayın altısı, neticeler ise elimize henüz ulaşmadı” dedi.

Moseyev Rus radyosuna yaptığı açıklamada, “Türk tarafının sonuçları bir an önce bize ulaştırmaları için özel bir duyuru yayınlayacağız. Rus tarafı gemiye kaçak alkolün nasıl girdiğini ve servis edildiğini bilmesi gerekiyor. Turizm sezonu başladı. Bizim için önemli olan benzer vakaların bir kez daha tekrar edilmemesi” ifadelerini kullandı. Moseyev Moskova’da tedavisi süren bir kişinin durumunun ise iyi olduğunu belirtti.

Rus İnterfaks haber ajansına açıklama yapan Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Yoğun Bakım Bölümü’nden bir yetkili, “Rus vatandaşı Viktoriya Nikolayeva eskisi gibi komada. Ne yazık ki, onun sağlık durumunda ciddi bir değişiklik yok. Beyin fonksyonları eski haline dönmedi. Durumu çok ağır, burada tahminleri söylemek çok zor” diye konuştu.

Rosturizm’e atıfta bulunan Rus Newsru.com haber portalı, Denizli hastanesinde tedavi gören Aleksandr Ahurkov adlı bir başka turistin de durumunun ağır olduğunu iddia etti.   

Rus ATOR: Türkiye anında müdahale etti

Rus Tur Operatörleri Birliği ATOR Başkan Yardımcısı Vladimir Kaganer, trajik olaya değinerek, “Türk tarafı yaşanan gelişmelere anında müdahale etti” değerlendirmesinde bulundu.

Moskova’da basın toplantısında konuşan Kaganer, “Türk makamların gelişmelere ne kadar hızlıca müdahale ettiğine dikkatinizi çekmek isterim. Helikopter tahsis edildi, gereken yardım yapıldı, Türk tarafı tazminat ödemeye, akrabalarının uçakla gelmesine ve sigortada öngörülmeyen masrafları da karşılamaya razı oldu” diye konuştu.

Turizm sektöründe başka vakaların göze batmadığını savunan ATOR Başkan Yardımcısı Kaganer, “Bodrum’da yaşanan trajik olay nadir sayılacak vaka. Şunu bilmekte de fayda var: Bizim vatandaşlar başka olaylarla da sık sık karşılaşıyor” dedi.

Rus televizyonları konuyla ilgili programları yayınlamadı

Rus resmi Birinci Kanal ve Rossiya televizyon kanalları trajik olayla ilgili pogramları da son anda iptal etti. Birinci Kanal’ın “Pust Govoryat” adlı ve Andrey Malahov’un sunduğu şov tartışma programının Cuma günü konusu Türkiye’de yaşanan olay diye anons edilmişti. Fakat programdaki konu son anda başka konuyla değiştirildi. Pazar günü Rossiya televizyonun Vesti Nedeli haber programında da söz konusu olay daha önce anons edilmesine rağmen yayınlamadı. Cihan Haber Ajansı’na konuşan Rusya Radyo Televizyon Üst Kurulu VGTRK’e yakın kaynaklar programların Türk tarafının ricasıyla yayından kaldırılmış olabileceğini belirtti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan