Rusya turizmcileri uyardı: Türkiye’de yerli alkol kullanmayın!

5

Türk tatil bölgesinde Rus turistlerin kaçak alkolden zehirlenmesi ve dört kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili yankılar sürerken, Rusya Halk Sağlığı Dairesi vatandaşlardan Türkiye’de yerel alkol ürünlerini tüketmemeleri çağrısında bulundu. Rus merciler Türkiye’den getirilen alkollü içkileri de kontrol etmeyi planlıyor.

Halk Sağlığı Dairesi Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, Bodrum’da yaşanan trajik olayla ilgili özel denetim çalışmaları yapmaya hazırlandıkları belirtildi. Açıklamada, Halk Sağlığı Dairesi ve Rusya Alkol Ayarlama Kurumu Rosalkolregulirovanie’nin ortaklaşa olarak Türkiye’den getirilen alkollü içecekler üzerinde özel kontrol yapılması gerektiği de ifade edildi. Her iki kurum, ayrıca Türkiye’ye giden Rus vatandaşların yerel alkol tüketmemesi önerisinde bulundu.

Rus Vatandaşları Koruma Merkezi: Türkiye her zehirlenen turiste 100 bin dolar ödesin

Yurtdışında Rusya Vatandaşları Koruma Merkezi Başkanı Dmitri Davıdenko, Bodrum’da zehirlenen her Rus turist için Türkiye sigorta kurumlarının en 100 bin dolar ödemesi gerektiğini belirtti. Rusya Toplumsal Odası toplantısında konuşan Davıdenko, “Biz ayrıca Rusya vatandaşlarının başına gelen vakanın meydana geldiği söz konusu yata da el konulmasına çalışacağız. Edindiğimiz bilgiye göre yatın fiyatı en az 30 bin avro” dedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan