Medvedev: AB'nin güvence vermesi halinde sebze yasağı kaldırılacağız

0

Rusya-AB zirvesinin ağırlıklı gündemini Moskova'nın AB ülkelerinden sebze ithalatını EHEC bakterisi nedeniyle yasaklaması oluştururken, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, AB'nin güvence vermesi halinde yasağın kaldırılacağını söyledi.

Medvedev, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve AB Başkanı Herman Van Rompuy ile Moskova'nın 400 kilometre kuzeydoğusundaki Nijni-Novgorod kentindeki zirvenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Medvedev, yaptığı açıklamada, AB'nin gerekli güvenceyi vermesi halinde sebze ithalatı yasağını kaldıracaklarını belirtti.

 

 

Zirvede, AB'den Rusya piyasasına sebze ihracatının yeniden başlaması mekanizmasını ele aldıklarını söyleyen Medvedev, "AB'nin yetkili birimlerinin garantisi altında sebze ithalatını yeniden yapmaya hazırız. Bu kesin ve bunun için yakın zamanda Rus ve AB'li uzmanların Rusya piyasasına tedarik edilen malın güvenli olduğunu gösteren sertifikayı onaylamaları gerekiyor" dedi. 

Medvedev, dün Barroso ve Rompuy ile akşam yemeğinde, bu sabah kahvaltıda sebze yediklerini belirterek, "Dün akşamki yemek menüsünde domates de vardı. Bu sebzelerin nereden geldiğini bilmiyorum ama bunu yaşayarak göreceğiz" esprisini yaptı.

Rusya'nın, Avrupa bölgesindeki ekonomik sorunların yakın gelecekte çözülmesini umduğunu kaydeden Medvedev, "Avro-dolar döviz sepetinde avrodan vazgeçmeyi planlamıyoruz. AB bizim stratejik ortağımız ve ülkemizdeki bir çok hedefimizi geliştirmemiz Avrupa'daki durumla yakından ilintili" diye konuştu.

Barroso da Rusya'nın sebze ithalatı yasağıyla ilgili yaptığı açıklamada, AB'nin Rusya'nın istediği güvence sertifikasını önümüzdeki bir kaç gün içinde göndereceğini belirterek, "Ekiplerimiz AB'den Rusya'ya sebze ithalatı yasağının kaldırılması konusunda anlaştılar. Sebzelerin sertifikalandırılması sistemi herhangi bir gecikme olmadan yürürlüğe konulacak" dedi. 

Brüksel Rusya'daki insan hakları durumundan endişeli

Moskova-Brüksel arasındaki ilişkiler dönem dönem özellikle AB'nin insan hakları konusundaki eleştirileri yüzünden gerginleşirken, Rus yetkililer AB'nin insan hakları, demokrasi ve ekonomilerini nasıl modernize edecekleri konusunda "ders vermesinden" usandıklarını dile getiriyorlar. 

Nijni-Novgorod'daki zirvenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Rompuy da yaptığı açıklamada, Rusya'daki insan hakları durumunun AB'yi endişelendirdiğini kaydetti.

Medvedev'in özel girişimlerine rağmen Rusya'daki insan hakları durumunun AB'de endişe ve telaşa yol açtığını belirten Rompuy, "Rusya'da yapılacak parlamento ve devlet başkanlığı seçimi AB tarafından yakından izlenecek. Rusya'nın seçimleri izlemek için AB gözlemcilerini davet edeceğini ümit ediyorum" dedi. 

Rompuy, siyasal çoğunluğun görüşünün dikkate alınması ve kanunların işlemesinin çok önemli olduğunu ifade ederek, Medvedev'i bu yıl sonunda yapılacak Rusya-AB zirvesine davet etti. 

Libya konusunda bir soru üzerine, bu konuda Moskova ile pozisyonlarının aynı olduğunu kaydeden Rompuy, "(Libya lideri Muammer) Kaddafi'nin gitmesi lazım. Anayasa, yeni seçimlerle ilgili görüşmeler dahil Libya'nın demokrasiye geçiş sürecini başlatmalıyız. Halk kendi yöneticisini seçmeli ve ülkenin bütünlüğünün korunmasıyla ilgili sorunları çözmeli" diye konuştu. 

Rusya'nın DTÖ üyeliği

Barroso da aynı basın toplantısında yaptığı konuşmada, Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü DTÖ üyeliğinin yıl sonuna kadar gerçekleşebileceğini belirterek, "Rusya'nın DTÖ üyelik sürecini görüştük. Bu da modernizasyon ve yenileşmeye büyük bir katkıdır. Rusya'nın DTÖ'ye bu yıl içinde üye olabileceğini düşünüyoruz. Ama bunun için Rusya ve AB'nin sıhhi ve otomobil sanayisine yatırım konuları da dahil bir çok konuda önümüzdeki aylarda yakın diyalog içinde olmalı" dedi. 

Rus vatandaşlarının AB ülkelerine vizeleri daha kolay alabildiğine dikkati geçen Barroso, "Bu konuda ileriye gidiyoruz. Üzerinde anlaştığımız konuları yerine getiriyoruz. Nisan ayında vizesiz geçişler için nasıl adımlar atılabileceği görüşmelerine başladık" dedi.

AA