Moskova metrosunda telefon hırsızlıkları iki kat arttı

51

Rus polisi telefon hırsızlarının Moskova Metrosu'nda 2010 yılının aynı dönemine göre iki kat daha fazla olaya karıştıkları gerekçesi ile yolcuları uyardı.

Moskova Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada son beş ay içinde Moskova metrosunda gerçekleşen hırsızlık olayların arttığı ve çalınan telefonların adedinin de 455'e kadar ulaştığı belirtildi. Çalınan telefonlardan ancak 60'nın bulunabildiği ve sahiplerine iade edildiği ifade edilen açıklamada genel hırsızlığın da artış gösterdiği kaydedildi.

 

İlk beş ayda toplam 902 hırsızlık olayı kayda girerken, geçen yılın toplamında 697 hırsızlık olayının yaşandığı belirtildi.

Tüm hırsızlık olaylarının yüzde 85'i yankesicilik oluştururken, diğer soygun olaylarının geçen yıla göre yüzde 10 azaldığı bildirildi.

Hangi istasyon ne zaman daha tehlikeli

Hırsızlar genelde akşam kalabalık saatlerde 16.00 ile 20.00 arasında faaliyet gösteriyor. Özellikle Komsomolskaya, Kiyevskaya ve Kurskaya istasyonlarında çok sayıda yankesicilik olayı yaşanıyor. 2011 yılının verilere göre en tehlikeli istasyon 62 hırsızlıkla Komsomolskaya olurken, sırayla 49 hırsızlık olay ile Kurskaya ve 48 olay ile Kiyevskaya istasyonu geliyor.

Yetkililer özellikle bu üç istasyonda yolcuların dikkatli olmalarını tavsiye ediyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan