Rus dazlak lidere ömür boyu hapis

165

Rusya’nın kuzeyindeki St.Petersburg kent mahkemesi, dazlak çete lideri Aleksey Voevodin’a ömür boyu hapis cezası verdi. Dazlak elebaşısının 2003-2006 yıllarında kentte çok sayıda esmer tenli yabancılara yönelik saldırıları organize ettiği kaydedildi.

Mahkeme, dazlak lideri Voevodin’e yabancılara saldırmak ve öldürmek suçu gereği en ağır cezayı kesti. Mahkeme, gözaltına alınan 11 çete üyesinin ifadelerine atıfta bulunarak Veovodin’in bir çok kanlı cinayete imza attığına karar verdi. Hakimler, dazlak elebaşısına ve bir dazlağa ömür boyu hapis cezası verilmesini kararlaştırdı. Çetenin 10 üyesi ise 18 yıl ağır hapis cezası aldı.

Mahkeme, 2003 yılında Voevodin’in dazlak çetesini kurarak yabancı vatandaşlara yönelik saldırıları organize etmeye başladığını belirtti. 2003-2006 yılları arasında çetenin kentte çok sayıda yabancıyı öldürdüğü de tespit edildi.

Dazlak grup ayrıca 2004 yılında Rusya’da aşırılıkçılığa karşı mücadeleleriyle tanınan Rus uzman Nikolay Girenko’nun ölümünden de sorumlu tutuluyor. Mahkemeye göre, dazlaklar Nisan 2006’ta St.Petersburg kentinde okuyan Senegal vatandaşını silahla vurarak öldürmüştü.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan