Adli Tıp, Rus turistlerin sahte viskiyle öldüğünü doğruladı

5

Türkiye’yi ayağa kaldıran ve ülkenin turizm sezonunda imajına büyük darbe vuran sahte viski ölümlerinii Adli Tıp Kurumu da doğruladı.
Muğla'nın Bodrum ilçesinde katıldıkları tekne turunda içtikleri sahte viskiden zehirlenerek farklı zamanlarda kaldırıldıkları hastanelerde ölen Rus rehberlerden alınan kan örneklerinden rekor düzeyde metil alkol çıktı.

Sonucu merakla beklenen rapor, Adli Tıp Kurumu’ndan geldi. Kurum tarafından yapılan incelemeler sonucu, hayatını kaybeden Rus rehberlerden Zalyaeva Auilia'nın kanında 185, Aleksandr Juçkov'un kanında 170, Maria Shalyapina'nın kanında 228, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne getirilerek yoğun bakım ünitesinde tedaviye alınan ve burada yaşam mücadelesi veren 23 yaşındaki Rus rehber Victoria Nikoloeva’nın kanında ise 135 miligram metil alkol bulundu.

Turistlerin kanında çıkan yüksek metil alkol oranı ölümlerin sahte alkol nedeniyle gerçekleştiğinin kanıtı olarak gösterildi.

Bodrum’da düzenlenen kente turunda sahte viskiden zehirlenen Zalyaeva Auilia (22), Maria Shalyapina (28) ve Aleksandr Juçkov'un (23) Türkiye'de, Marina Sevelyova'nın (28) ise Rusya’da ölmesinin ardından Bodrum Savcılığı inceleme başlatmıştı. Yapılan inceleme ve başlatılan soruşturma kapsamında birçok ilde sahte alkol operasyonu düzenlendi. Birçok kişi gözaltına alınırken bulunan sahte içkiler imha edildi. Ölenler ile Akdeniz Üniversitesi’nde yoğun bakımda bulunan Victoria Nikoloeva’nın kanından alınan örnekler İzmir ve Ankara Adli Tıp Kurumlarına gönderilmişti. Adli Tıp raporlarına göre ölenlerin aynı şişeden alkol aldıklarının altı çizildi.

Bodrum'da Rus rehberlerin içtikleri içkiden zehirlenmeleri ve 4’ünün ölümüyle sonuçlanan olayın ardından Orkan Denizcilik Sanayi ve Ticaret Şirketi'ne ait Antalya'nın Alanya ilçesinde bulunan iki teknede yapılan denetimde numune olarak alınan toplam 196 şişe "Mister Burdon" marka viski ile "Eagle Blow" marka votkanın sahte olduğu belirlenmişti. Uzmanlara göre Rus rehberlerin kanlarında birbirine yakın olarak 135 ile 228 miligram arasında metil alkol tespit edilmesi Mister Burdon marka viskiden aldıkları ihtimalini güçlendiriyor. Öte yandan bilimsel araştırmalara göre 50 mg üzerinde alınan metil alkol körlüğe, 100 mg üzerinde alınan alkol ise ölümlere neden oluyor.