Nazım Hikmet temsili mezarı başında anıldı

71

Eskişehir’in Seyitgazi ilçesi Doğançayır köyünde sembolik mezarı bulunan ünlü şair Nazım Hikmet, mezarı başında törenle anıldı.

Doğançayır Belde Belediye Başkanlığı tarafından 11 yıl önce sembolik mezarı yaptırılan Nazım Hikmet ve Kurtuluş Savaşı’nda toplu halde şehit edilen 72 belde sakini için 10 yıldan bu yana Nazım Hikmet ve Kuva-i Milliye Şehitleri Anma ve Kültür Sanat Etkinlikleri adı altında düzenlenen törenlerle anılıyor. Bu yıl Kırkkız Dağı eteğine sanatçılar Pakize Koç ve Sami Nebioğlu tarafından yapılan Atatürk'ün rölyefi ve bakır ve alüminyum rölyef sergisi törenle açıldı.

Törende ilk konuşmayı yapan Doğançayır Belde Belediye Başkanı Ali Rıza Koca, belde sakinleri olarak Nazim Hikmet’e her zaman sahip çıktıklarını belirterek, "Biz Doğançayır halkı olarak Nazım'ı 2001 yılından bugüne kadar düzenli olarak bu anma töreni ile anmaktayız. Anadolu'da bir köy mezarlığına gömün diye vasiyet eden Nazım'a biz de diyebiliriz ki; gönül isterdi Nazım'ın mezarı burada olsun. Nazım Hikmet'in mezarını Doğançayır'a istiyoruz. Bu konuda girişimlerimiz de oldu. Ancak mezarı burada olsun olmasın, biz onun vasiyetini yerine getirdik. Onu ve Kurtuluş Savaşında şehit verdiğimiz Doğançayırlıları her yıl birlikte anmaya devam edeceğiz." dedi.

Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı Mustafa Köz ile şair Sezai Sarıoğlu, Güney Özkılınç ve Ali Fuat Soylu, Nazım Hikmet hakkında düşüncelerini törene katılanlar ile paylaştılar. Törene katılan çok sayıda şairin Nazım Hikmet'in çeşitli şiirlerini okumasından sonra, Doğançayır Belediyesi ve Yazılıkaya Şiir Yaprağı 2. Nazım Hikmet Araştırma Ödülü Güney Özkılınç'a verildi.

Katılanlara CHP Eskişehir milletvekili Kazım Kurt ile Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı katılımcı belgesi verdi. Etkinlikler, sanatçıların konserleri ve semah gösterileri ile sona erdi.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı