Sovyet casusları Stalin'i Hitler saldıracak diye 30 kez uyarmış!

205

Rusya, Nazi Almanyası’nın SSCB’ye saldırmasının 70. yıldönümüne (22 Haziran 1941) hazırlanırken Rus Dış İstihbaratı SVR saldırı öncesi Moskova’ya aktarılan gizli belgeleri yayınladı. Belgelere göre, Sovyet casusları saldırı öncesi dönemin SSCB lideri Josef Stalin’i en az 30 kez uyarmış.

Dış İstihbarat’ın 1938-41 yıllarına ait gizli bilgileri kitap şeklinde toplayan emekli SVR Generali Lev Sotskov, o dönem Berlin’de faaliyet gösteren Sovyet casuslarının çalışmalarını anlattı. Emekli general, “Onlar orada insanları ajan yaparak, elçilik, bakanlık ve ordu üzerinden gizli bilgiler alıyordu. Onların gizli bilgileri bu kitapta önemli yer alıyor. Bizim iki iyi kaynağımız vardı: Biri Nazi Almanyası’nda İçişleri Bakanı Himmler’in, diğeri ise Göring’in (Hava Kuvvetleri Komutanı) idaresinde idi” dedi.

Gizli bilgilerin “Yoldaş Stalin, Molotov ve Beriya’ya” başlıklı belgeleri yorumlayan general Sotskov, “O dönem Sovyet yönetiminin gelişmelerle ilgili nasıl bilgilendirildiğini ortaya koymaya çalıştık. Belgelere göre Hitler’in SSCB’ye saldıracağıyla ilgili Moskova’ya en az 30 kez istihbarat bilgisi aktarılmış. Stalin ise dünya kamuoyu gözünde saldırgan durumuna düşmekten korkuyordu. Evet Stalin korkuyordu. Bunu başka türlü izah etmek mümkün değil. Buna yayınlanan bazı belgeler tanıklık ediyor. Belgeleri incelerken şu sonuca vardım: daha Stalin’e nasıl rapor edilmesi gerekiyordu ki her şey anlaşılsın. Saldırı hazırlığıyla ilgili her yerden bilgiler geliyordu” eleştirisinde bulundu.

SVR’in yayınladığı belgeler arasında dönemin İngiltere Moskova Büyükelçisi Richard Stafford Cripps’in Londra’ya gönderdiği rapor da yer alıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan