Türkiye’den kaçak tekstil getiren Rus çetesi yakalandı

183

Türkiye’den Rusya’ya kaçak mobilya tekstil ürünü getiren bir Rus çetesi üyeleri suçüstü yakalandı. Çetenin ülkenin Karadeniz kıyısı Krasnodar bölgesinde yakalandığı, aramalar sırasında çeteye ait sahte mühür ve belgelerin de ele geçirildiği belirtildi.

Ria Novosti haber ajansına konuşan Rusya Federal Gümrük Servisi Krasnodar Dairesi Basın Sözcüsü Tatyana Burmistrova, “Gümrük yetkililerimiz Türkiye’den Rusya’ya kaçak mobilya tekstil ürünleri getirmekle faaliyet gösteren bir çetenin üç elemanını göz altına aldı. Aramalarda 12 milyon rublelik söz konusu kaçak ürün ele geçirildi. İlk belirlemelere göre, kaçakçılar Rusya mobilya tekstil ürünleri piyasasının önemli bir bölümüne mal satıyordu” dedi.

Rus savcılık yetkilileri, çetenin bir Moskovalı vatandaş tarafından organize edildiğine inanıyor. Suç örgütüne daha sonra biri gümrük yetkilisi ve biri de gümrük hizmetleri yapan bir firma işçisi olmak üzere iki kişinin katıldığı da belirtiliyor. Gümrük Sözcüsü Burmistrova’ya göre, çete üyeleri naylon şirket üzerinden ürünlerle ilgili mal bildirisi yapıyordu. Mallar ise sahte belgelerle piyasaya sunuluyordu. Sözcü, “Aramalar sırasında hem Rus “alıcı” firmalarına hem de ürünü “satan” yabancı şirketlere ait mühürler ele geçirildi. Çete üyeleri, sahte mühürlerle kaçakçılık faaliyetini gerçekleştiriyordu” diye konuştu.

Olayla ilgili Rusya Ceza Kanunu’nun “Çete şeklinde kaçakçılık suç” maddesi gereği soruşturma başlatıldı. Suçlulara 12 yıla kadar hapis ve bir milyon rubleye yakın para cezası verilmesi bekleniyor. Rus güvenlik görevlilerinin, çetenin diğer elamanlarını aradığı da gelen bilgier arasında.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan