Rus ajanları deşifre eden Albay 25 yıl hapis cezası aldı

9

ABD’de yakalanan ve sonra da takas edilerek Rusya’ya iade edilen 10 Rus casusu deşifre eden Rus albay Aleksandr Poteyev (59) “vatana ihanet” ve “firar” suçları gerekçesiyle 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

Rus resmi iç istihbaratı FSB, ajanları deşifre ettiği iddia edilen Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) eski Albayı Poteyev’in dosyasını “vatana ihanet” ve “firar” suçları gerekçesiyle mahkemeye sevk etmişti. Moskova Bölgesi Askeri Mahkemesi gıyabi olarak gerçekleştirdiği yargılamada albayı bilinçli olarak Rusya Federasyonu güvenliğine zarar vermekle, ABD’ye devletin gizli bilgilerini aktarmakla ve ayrıca da askeri görevinden firar etmekle suçlu buldu.

Rus İtar-Tass haber ajansına göre, daha önce ABD’de yakalanan 10 ajan arasındaki önemli casus bayan Anna Çapman mahkemede tanık olarak ifade vererek Poteyev’i “ajanlık faaliyetlerini suya düşürmekle” suçladı. Mahkeme, albayın daha önce aldığı devlet madalyaları ve askeri rütbesinin elinden alınmasına da karar verdi.

Mahkemeye göre, Poteyev SVR’deki Amerikan Masası başkanlığı yaptığı yıllarda Washington’a yurtdışındaki Rus ajanlarının listesini ulaştırmıştı. Poteyev’in Amerikan istihbaratıyla temaslarının hem Moskova’da hem de yurtdışı gezilerinde gerçekleştirdiği gelen bilgiler arasında. Özellikle 2000-2009 yılları arasında albayın 12 kere Latin Amerika ülkelerine ve 9 kere de eski SSCB devletlerine gittiği ve orada da CIA ajanlarıyla gizlice buluştuğu ortaya çıktı.

Soruşturmalara göre Poteyev önce komşu Belarus’a, oradan da CIA’nın yardımlarıyla sahte pasaportla Almanya’ya ve en son da ABD’ye kaçmıştı. Poteyev’in kaçarken eşine “Hiç bir zaman geri dönmeyeceğim” diyerek telefondan mesaj bıraktığı ifade edildi. Albayın şu anda nerde saklandığıyla ilgi net bilgi yok. Olayla ilgili SVR Basın Bürosu Başkanı Sergey İvanov, “Yorum yok” diye gazetecilerin sorularını geri çevirdi.

2010 Haziran ayı sonunda Amerika'da Rusya lehine casusluk yaptıkları iddiası ile 10 ajan tutuklanmıştı. Ajanlar SVR adına çalıştıkları ve kara para akladıkları gerekçesi ile yargılanmıştı. Mahkeme tarafından sınır dışı edilmesi kararlaştırılan 10 Rus ajan 10 Temmuz tarihinde Viyana'nın Schwechat Havalimanı'na getirilerek 4 Rus kökenli ABD’li ajanla takas edilmişti.

Rus Kommersant gazetesi, Rus ajanlarını SVR ABD Dairesi Başkanı Albay Şerbakov’un “sattığını” duyurmuş ve haber tüm dünyada yankı bulmuştu. Daha sonra İnterfaks haber ajansı albayın ismini Poteyev olarak duyurmuştu. Olayla ilgili gazetecilerin sorusu üzerine açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, olaydan ders çıkartılması gerektiği üzerinde durmuştu. Rusya Başbakanı Vladimir Putin de Rus ajanlara sahip çıkarak, onlara iyi bir gelecek vaadinde bulunmuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan