Kızıl ordunun kadrolu atları halen görev başında

58

Çağdaş teknoloji ve nükleer silahlara rağmen Rus ordusu, Kuzey Kafkasya’nın ulaşılmaz dağlarında atlardan da yararlanmak zorunda kalıyor. Rus askerlerine göre, atlar dağlarda mermi ve topları taşıyabilmek için en iyi vasıta.

Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı 34. motorize birliği, Kuzey Kafkasya’da askeri bir tatbikat gerçekleştirdi. Ülkeye bağlı Karaçay-Çerkez Cumhuriyeti’nde mevzilenen söz konusu birlik büyük dağların ayırdığı Rus-Gürcistan sınırında ve ayrıca da Abhaz-Gürcü sınırında görev yapmakta.

Rusya, Tiflis’ten tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Abhazya sınırını da korumakta. Birlikte görev yapan onbaşı Denis Çernenko deniz seviyesinden bin metre yükseklikte yapılan tatbikata çok iyi hazırlandıklarını belirterek, “Askerlerimiz özel dağcılık hazırlığı yaptı ve fiziki olarak zor koşullarda yapılan çatışmalara hazır” dedi.

Birlik ulaşılmaz dağlarda görev yapabilmek için atlardan yararlanıyor. Asker Artur Kudryaşov, dağ yamaçlarında akan nehirlerden ancak atla geçmenin en mantıklı olduğunu savunuyor. Kudryaşov, “Mermileri, silahları at sırtında taşıyoruz” diye atını övüyor. Motorize birliğinde toplam 60 atın askerlerle birlikte görev yaptığı ifade ediliyor. Komutanlar, atların top, mermi ve yaralıları taşımakla kendilerine çok büyük yardım sağladığına işaret ediyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan