WikiLeaks: Medvedev 2012’de Putin’e karşı rekabet edemez; Putin’in 7 kat daha fazla adamı var

8

Amerikalı diplomatlar Moskova’da siyasi uzmanlarla görüştükleri Kremlin mücadelesi ile ilgili bilgileri Washington’a iletmişler. WikiLeaks’in Rusya’nın muhalif gazetesi Novaya Gazeta’ya verdiği bilgilere göre Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in 2012’de Kremlin’e dönüşü büyük bir olasılık. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicolas Burns’le 13 Şubat 2010’da bir araya gelen etkili Rus siyasi uzmanlar, Medvedev’in bin kadar adamına karşılık, Putin’in en az 7 bin üst seviyede yönetici kadrosunun olduğunu belirtiyor.

Siyasi uzmanlara göre Medvedev iktidar için rekabet edebilecek yeterli güce sahip değil ve görevde bulunduğu süre içinde de kendisini destekleyecek kurumsal bir yapı oluşturacak zaman bulamadı. Medvedev’in bunun için yeterli kadro toparlamayı da başaramadığını savunan Rus siyasi uzmanlar, Medvedev’in bin kişiden fazla olmayan kadrosuna karşılık Putin’in adamlarının 7 bini geçtiğini savunuyor.

Batı ile ne dost ne düşman

Rusya Başbakanı Putin’in sadece iç politika değil, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov aracılığı ile dış politikada da etkinliğini sürdürdüğünü savunan uzmanlar, Putin’in batı ve NATO ile “ne dost ne düşman” yaklaşımındaki politikasının da genelde yürürlükte olduğu görüşünde birleşiyor. Uzmanlara göre, “Medvedev taktik değiştirse de, bunun tüm stratejiyi etkilemesi mümkün değil.”  

Rusya Devlet Başkanı Medvedev’in toplumun geniş kitlelerinin ilgisini çekmek için ortaya koyduğu modernleşme düşüncesini değerlendiren Rus uzmanlar, iş dünyasının bu yaklaşımı retorikten öte görmediğini ve başkanlık inisiyatifi açısından bir kayıp olarak değerlendirdiklerini aktarıyor.

Elitlere göre pastanın büyümesi değil, aldıkları dilimin korunması önemli

Rus uzmanlara göre Rusya’da ekonomiyi kontrol eden elitin, pastadan aldıkları payı ve doğal kaynakların ihracından aldıkları karı garanti edebilmek  için statuskonun devamını istemesi temel problem. Reformlar pastanın büyümesini sağlasa da, kendi paylarının riske girme ihtimali yüksek. 2010’da yapılan görüşmede konuşan uzmanlar, krizin 2011’de sona ereceğine ve petrol gelirlerinden Putin’in takımının pay almaya devam edeceğine dikkat çekiyor.

Tüm bunlara rağmen yönetimde ve üst düzey bürokratlar arasında rüşvete karşı olan, reformların gerekli olduğunu savunan, hukukun üstünlüğünü destekleyen ve geniş halk kitleleri gibi değişimi destekleyen bir grubun varlığı da gerçek.

“Turuncu Devrim” endişesi var


Rus uzmanlara göre Putin’in partisi Birleşik Rusya’nın halk arasında yeterli desteği yok. Moskova’da gerçekleşen son yerel seçimlerde Birleşik Rusya’nın varlık gösteremediğine, büyük çoğunluğun sandığa gitmemesine rağmen Birleşik Rusya’nın büyük bir avantajla yerel parlamentoyu oluşturabildiğine dikkat çekiliyor.

Yönetimin herhangi bir “Turuncu Devrim” kalkışmasından endişe ettiğini vurgulayan Rus uzmanlar, bu çerçevede gösterilerin mümkün mertebe sınırlandırıldığını ve yasaklandığını hatırlatıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan