Rus yolcu uçağı acil iniş yaptı, 116 yolcu ölümden döndü

3

Rusya’da son günlerde sık rastlanan ve büyük ölümlerle sonuçlanan Tu-154 tip yolcu uçakları kazalarına bir yenisi daha eklendi. Sibirya kenti Yekaterinburg’dan 116 yolcusu ile birlikte yerel saatle 16:15’de havalanan Tu-154 tip uçak, motorlarından birinin arıza yapması üzerine havalimanına geri dönerek acil iniş yaptı. Pilotun iniş öncesi yakıtı azaltmak için bir müddet havada kalması heyecanlı dakikaların yaşanmasına neden olduğu belirtiliyor.

Rusya hava ulaşım düzenleyici kurumu Rosaviatsiya’dan yapılan açıklamada, “Yekaterinburg’dan havalanan uçak güney kenti Mineralnıy Vodı’ya gidecekti. Teknik nedenlerle geri dönmek zorunda kaldı. Kaptan kuleyi arıza ile ilgili bilgilendirdi ve geri dönüş de güvenli bir şekilde sağlandı…” dedi.

Uçağın yerel saatler 16:31’de Koltsovo Havalimanı’na acil inişinin gerçekleştiği bilgisini veren yetkili, hiçbir kimsenin yaralanmadığını belirtti.
Geçen hafta da Rusya’nın Karelya Cumuriyeti Petrozavodks kentinde havalimanına bir kilometre mesafede otobana çakılan Tu-134 tip uçakta bulunan yolculardan 47’si yaşamını yitirmişti.

Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kacynski’yi taşıyan Tu-154 model uçak da geçen yıl nisan ayında iniş sırasında düşmüş, Kacynski ile birlikte 95 kişi yaşamını yitirmişti.

Kazaların artmasının ardından Rusya Başbakan Yardımcısı Sergey İvanov Tu-134’lerin hizmetten kaldırılması ile ilgili taleplere olumlu cevap vermelerinin mümkün olmadığını ifade etmiş, “Uçuşları yasaklamak en kolay çözüm. Sonra neyle uçacaksınız?...” sorusu yöneltmişti. İvanov havayolu şirketlerinin Superjet siparişleri vermek için yeterli zaman ve paraları olmadığına da dikkat çekmişti.

Sovyetler Birliği döneminde 1967’de üretime başlayan Tu-134’lerden bugüne kadar 852 adet hizmete kondu. Şimdiya kadar Gürcü-Abhaz savaşı sırasında 1993’de bir uçağın yerde vurulması, 2004’de bir uçağın teröristlerce patlatılması dahil, toplam 28 uçak çeşitli kazalar nedeni ile servis dışında kaldı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan