Rus anarşistler zengin insanların varlıklarına karşı savaş başlattı

12

Dünya Özgürlük Cephesi (ELF) adlı anarşist grup Rusya'nın başkenti Moskova'da ve çevresinde son bir kaç hafta içinde gerçekleştirilen yangın ve patlamaları üstlendi.

Rus haber ajansları tarafından yapılan haberlerde ELF, trafik polisi, lüks araç galerileri ve Moskova yakınlarında lüks semptlerde bulunan özel evlere yapılan saldırıları üstlendiğini yazdı.

ELF internetten yaptığı duyuruda, saldırıların toplumun umursamazlığı ve maddi zenginliğin insan sağlığından, hayvanların yaşamından ve doğanın korunmasından daha önemli görülmesinden dolayı başlatıldığı ifade edildi.

Saldırıları gerçekleştiren grub için 'merkezi olmayan ekonomik sabotaj ve gerilla savaşı düzenleyen 'eko-terörist'' tanımı yapılan sitede grubun gerçekleştirdiği saldırılar ile ilgili fotoğraflara da yer verildi. Aynı sitede Himki ormanının ortasından geçirilecek olan Moskova – St. Petersburg karayolu konusunda da bilgilere yer verildi. Himki ormanı son yıllarda devlet  ve çevreciler ile anarşistler arasında çatışma merkezi haline gelmişti.

Moskova-St. Petersburg arasında Himki ormanı üzerinde inşa edilecek otoban üzerinde tartışmalar bir kaç yıldır devam ediyordu. Ancak tartışma Aralık ayında Başbakanlık tarafından projenin onaylanması ile birlikte sona ermişti. Başlangıçta projenin durdurulmasına karar veren Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de daha sonra inşaata onay vermişti.

Son haftalarda büyük yankı uyandıran haberlerden biri Himki ormanında bulunan yol yapım makinelerinin tahrip edilmesi oldu. Gündeme oturan saldırıyı yine ELF grubu üstlendi.

Karayolun Himki ormanından geçmemesi için birçok grup mücadele ediyor. En kapsamlı ve önemli grup "Himki Orman Savunucuları"nın yöneticisi Yevgeniya Çirikova'ya Mart ayında Rusya'yı ziyaret eden ABD Başkan Yardımcısı Joseph Biden cesaret ödülü vermişti. Çirikova bu ödülden bir kaç gün öncesinde üyeleri ile birlikte eylem düzenleyerek Himki ormanı yakınında Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve diğer devlet yetkililerinin kuklasını yakmıştı.

Moskova ve yakınlarında son günlerde anarşistlerin saldırılarına benzer lüks araçların yakılması gibi bir çok saldırı düzenlendi. Failleri henüz tespit edilmedi, ancak polis yetkilileri bazı saldırıların holiganlar tarafından yapıldığını, bazılarının ise daha önce ismi duyulmayan 'Anarşist Gerilla' grubu tarafından düzenlendiğini öne sürdü.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan