Rusya’da profesyonel sporcu iki tekmeyle bir Türk vatandaşını öldürdü

37

Rusya’da gece eğlence mekanında çıkan tartışmada bir Türk vatandaşı (42) kafasına aldığı iki ayak darbesi sonucu yaşamını yitirdi. Türk vatandaşına saldıran şahsın profesyonel bir sporcu olduğu bildirildi.

Rusya’nın güneyindeki Krasnodar bölgesinde meydana gelen olaydan önce Türk uyruklu bir şahsın, iki bayan arkadaşıyla bir gece mekanında eğlendiği ifade edildi. Bölgenin Verhnebakanski kasabasındaki eğlenceye daha sonra bir Rus erkeğin katıldığı beirtildi. Rus güvenlik görevlilerinin açıklamasına göre, fazla alkolün etkisiyle Türk ve Rus vatandaşı arasında sert tartışma çıktı.

Novorossiysk Raboçiy gazetesine konuşan Novorossiysk Savcılığı Soruşturma Masası Başkan Yardımcısı Denis Sidorov, “İddialara göre, yabancı vatandaş Rus gence hakaret etmeye başladı. O da dayanamayarak yabancının kafasına tekme indirdi. Türk sakinleşmedi ve bu durumda yine çok sert darbe aldı. Olay bununla sona erdi. Fakat ertesi gün Türk vatandaşı ölü olarak bulundu, uykudayken beyin travması sonucunda öldüğü ortaya çıktı.” dedi.

Olayla ilgili Stavropol bölgesinde oturan 27 yaşındaki Rus yakalandı. Polise ifade veren genç, Türk vatandaşının kafasına iki tekme attığını ve darbelerden sonra yabancı vatandaşın sağ olduğunu iddia etti. İddialara göre, tartışmanın ardından yaralı Türk, yardım için sağlık ambulansını aramaya çalışmış ve fakat bir türü ulaşamamıştı.

Türk vatandaşın ölümüne neden olan Rus gencin, king boks dalında profesyonel sporcu olduğu da gelen bilgiler arasında. Polise verdiği ifadede genç, 1998-99 yıllarında Rusya King Boks Takımı’nda yer aldığını da iddia etti. Olaya sert tepki gösteren Rus Olimpiyeç Spor Okulu antrenörü Leonid Fadeyev, “Profesyonel bir sporcu ülkesinin, kentinin ve halkının onuru, gururu olmalı, herkese örnek olmalı. Profesyonel king boksçunun şeref tüzüğüne göre, eğer birisi sana saldırmıyorsa bu durumda başkasına saldıramazsın. Böyle vakalarda antrenörler büyük darbe almış oluyor. Profesyonel sporlarda böyle vakalar nadir oluyor” diye konuştu.

Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, zanlının 15 yıla kadar hapis cezası isteniliyıor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan