Yağmurlar Moskova’da sis kabusunu geciktirdi

2

Hava tahmin uzmanları salı günü yağan yağmurun Moskova'ya yaklaşmakta olan bataklık yangınlarından oluşan sisi önlediğini, en azından önümüzdeki haftaya kadar sisin gelmesini geciktirdiğini açıkladı.

Federal Meteoroloji Müdürlüğü'nden daha önce yapılan açıklamada doğudan gelen rüzgarlar torf ve orman yangınlarından oluşan sisi Moskova'ya doğru sürüklediği ifade edilmişti. Ancak beklendiği gibi sis başkente gelmedi. Uzmanlar yağan yağmurun yaklaşan sisin ilerlemesini durdurduğunu belirtti. Ayrıca uzmanlar önümüzdeki günlerde güneyden güneybatıya esmesi beklenen rüzgarın da sisin Moskova'ya gelmesini önleyeceğini kaydetti.

Öte yandan Acil Durumlar Bakanlığı'nın verilerine göre 4 Temmuz tarihinde itfaiye ekipleri Moskova yakınlarında 3.5  hektarlık alanda orman ve 1,6 hektarlık alanda bataklık olmak üzere 14 yangını etkisiz hale getirdi.

2010'un yaz mevsiminde normallerin çok üzerinde seyreden hava sıcaklığı Rusya'nın batı ve güney bölgelerinde bataklıklardaki torf ve ormanların yanmasına neden olmuştu. Yangınlardan oluşan sisin özelikle Moskova'nın tamamını ve çevresini haftalar boyunca kaplaması vatandaşların sağlıklarını olumsuz etkilemişti. Yangınlar sonucu 56 kişi ölmüş ve 3 binden fazla vatandaş da evsiz kalmıştı. Rusya genelinde aynı anda orman ve bataklıktaki torf yangınları 55 bin hektarlık alanı kaplamıştı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan