Rusya’da şiddetli fırtına nedeni ile nükleer santral otomatik kapandı

1

Rusya’nın merkez bölgeleri Samara ve Saratov arasında yer alan Balakovskaya nükleer santralinin reaktörlerinden biri şiddetli fırtına nedeni ile otomatik olarak kapandı. Santralin elektrik arzı sağlayan hatlardan ikisinin kopmasının ardından güvenlik gerekçesi ile kapandığı kaydedildi.

Ria Novosti’nin haberine göre Balakovskaya nükleer santrali basın merkezinden yapılan açıklamada, “Saratov ve Samara sınır bölgesinde şiddetli fırtına nedeni ile 7 Temmuz akşamı nükleer santralin dördüncü reaktörüne enerji sağlayan hatlardan ikisi zarar gördü. Sonuçta reaktör de otomatik olarak güvenlik gerekçesi ile kapandı.” denildi.

Nükleer santralin çevresinde radyasyon açısından herhangi bir değişiklik olmadığı, iki enerji sağlayıcı hattın tamir edilmesinin ardından dördüncü reaktörün çalışmaya başlayacağı belirtildi.

Dört adet modern VVER-1000 reaktörün yer aldığı Balakovskaya nükleer santrali toplam 4,000 MWt enerji üretim kapasitesine sahip.
Halen santralin dört reaktöründen ikisinin aktif olarak çalıştığı, bir reaktörün de 8 Haziran’da 60 günlük bir süre için planlı bakım çalışmaları çerçevesinde kapalı olduğu ifade edildi.

Tabii afetler nükleer reaktörler için dünya genelinde ciddi tehdit oluşturmaya devam ediyor. Japonya’da 11 Mart’ta meydana gelen deprem ve tsunami sonrası Fukushima Nükleer Santrali’nin zarar görmesi nedeni ile facia yaşanmıştı. Deprem ve radyasyon nedeni ile kayıplarla birlikte yaklaşık 25 bin kişi yaşamını yitirdi.

Çernobil nükleer santralinin 1986’da patlaması nedeni ile binlerce kişi yaşamını yitirirken, halen kalın betonlar altında tutulan radyasyonun çevreye yayılma riski bulunuyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan