Volga nehrinde batan gemide kayıp 111’e çıktı; Rusya alarmda

2

Rusya’nın Volga Nehri üzerinde öğle saatlerinde batan gemide kayıpların sayısının 111 olduğu açıklandı. Tataristan Olağanüstü Hal Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Bulgaria adlı iki katlı geminin batması sonucu 188 kişiden 75’inin kurtarıldığını, bir kadının da ölü olarak bulunduğu belirtildi.

Rusya facianın büyüklüğü nedeni ile bölgeye onlarca kurtarma ekibi ve helikopter sevkederken ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Açıklamada, “Balgaria adlı gemide 180 kişi bulunuyordu. Bunlardan 150’si yolcu, 22’si gemi görevlisi, 12 restoran çalışanı ve 4 de animatör bulunuyordu.” bilgisi yer aldı.

 

Daha önce açıklanan 88 yolcunun kayıp olduğu ile ilgili bilgiler düzeltilirken, Tatar makamları Arabella adlı geminin nehir üzerinden 75 kişiyi topladığını bildirdi. Kaza sonrası Olağanüstü Hal Bakanlığı bölge yetkilileri kurtarılan yolcuların sayısını 84 olarak açıklamıştı.

Hayatta kalan yolcu: Olay yerinden geçen gemiler durmadı

RIAN_00932011.HR.enHayatta kalan yolculardan biri Ria Novosti’ye yaptığı açıklamada geminin bir anda sağ tarafa doğru ağırlaştığını ve üç dakika içinde de battığını söyledi. Yolcu, “Gemide yaklaşık 200 kişi vardı ve hayatta kalmak nerede ise imkansızdı… Çok fazla sayıda çocuk vardı. Kaza öncesi çocuklar ikinci katta bulunan çocuk odasına doğru alınmıştı.” dedi.

Biri petrol tankeri olmak üzere kaza sırasında bölgeden iki geminin geçtiğini ve kendilerine yardım için durmadığını ifade eden kazazede, “Bir tanesi mavna, biri de petrol gemisi idi. Onlar durmadı.” eleştirisi getirdi.

Yüzlerce kişilik ekip arama kurtarma çalışmalarına başladı

Çift katlı yolcu gemisinin Tataristan’ın Bolgar kasabasından başkent Kazan’a doğru hareket halindeyken Moskova saati ile 13:58’de Tataristan Cumhuriyeti’nin Kansko-Ustinovski bölgesi Syukeyevo kasabasına yakın bir alanda battığı ifade edildi. Rusya Soruşturma Komisyonu feci kaza ile ilgili inceleme başlattı.

Olağanüstü Hal Bakanlığı’na ait Il-76 uçağı, 80 kişiden fazla dalgıç ve kurtarma ekibi bölgede yoğun çalışmalarını sürdürüyor. Interfax’ın verdiği bilgiye göre 300’den fazla yerel polis ve askerin de kurtarma çalışmalarında yer aldığı kaydedildi.

Medvedev sorumluların cezalandırılmasını istedi

RIAN_00932010.HR.enKremlin’den yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in Soruşturma Komisyonu Başaknı Aleksandar Bastrıhin’den bir ekip oluşturmasını, trajedinin nedenleri ile ilgili kapsamlı bir çalışma yapılmasını istedi. Medvedev suçluluların da gerekli cezaları almalarını talep etti.

Tatilini yarıda keserek Kazan’a dönen Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, oluşturulan kriz merkezinde çalışmalara başladı. Kurbanları kabul etmek için hastaneler alarma geçilirken, böyle de çok sayıda ambülans sevk edildi.

Gemi 56 yaşındaymış

165119385Araştırma komisyonundan Itar-Tass’a yapılan açıklamada kaza ile ilgili operasyon hatası üzerinde durulduğu ifade edildi. Geminin çok yaşlı olduğu ve bu yüzden batmış olabileceğine dikkat çeken yetkililer, “Aşırı yük ihtimali de dışarıda tutulmuyor. Ancak geminin herhangi bir cisimle çarpıştığına dair işaret yok.” bilgisini aktardı.

Agrorechtur firmasına ait geminin 1955’de üretildiği ifade ediliyor. 80 metre uzunluğundaki geminin 233 yolcu kapasitesi bulunuyordu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

{dmotion}xju9fs_the-ship-bulgaria-sink-in-volga-river_news{/dmotion}