Rusya’da 27 kişinin ölümünden sorumlu dazlaklara ömür boyu hapis

54

Rusya mahkemeleri neo-Nazi gruplar olarak Rusya’da faaliyetlerine artıran dazlaklara karşı sert kararlarını sürdürüyor. Moskova Bölgesi Askeri Mahkeme’de görülen davada hakim grup lideri ve diğer beş üyesine 27 kişiyi öldürmek suçundan ömür boyu hapis cezası verdi.

Ulusal Sosyalist Toplum örgütü lideri olan Lev Molotkov ve diğer beş üyesi etnik düşüncelerle 27 kişinin ölümüne neden olmak ve bir FSB görevlisinin de öldürülmesine teşebbüs etmekten suçlu bulundu. Mahkemede Molotkov ve arkadaşları ifadelerini zorla ve baskı altında verdiklerini, haklarındaki iddiaları kabul etmediklerini savundu.

Örgüt üyesi diğer yedi kişi 10-23 yıl arasında ceza alırken, bir üye de 8 yıla mahkum edildi. Hakim karşısına çıkan neo-Nazilerin biri bayan olmak üzere tamamının 20’li yaşlarda olması dikkat çekti.

Dazlak grup üyelerinin mahkemede sakin halleri ve gülmeleri hakimin tepkisine neden olurken; bir dazlak da “Bizim vicdanımız sizin yasalarınızın üzerinde” şeklinde bağırdı.

Mahkemede yer alan kurbanlardan birinin babası Aleksander Kolodkin, “Akli dengelerinin olmadığı yönünde bir aldatmaca yapılmaması gerekir. Onlar çok kötü katil. Normal yaşama dönmemeleri gerekir. Hepsi izole edilmeli…” çağrısında bulundu.

Saldırı başına 10 dolar

Mahkeme 18 ay süren davanın sonunda dazlak grubun 2008 Şubat ve Mart aylarında Kafkas, Orta Asya, Afrika ve Güney Doğu Asya kökenli vatandaşlara saldırı düzenlediklerini belirledi. Örgütün lideri olan Molotkov’un yönettiği saldırılarda daha çok bıçak, demir çubuk ve diğer kesici aletler kullanıldı. Mahkeme kayıtlarında, örgüt liderinin her bir saldırı için üyelere 10 dolar ödeme yaptığı, 31 Aralık 2007’de yaptığı kutlamada 2008’in Rusya içinde “beyaz terör yılı” olacağını ifade ettiği bilgileri yer aldı.

2004’de kurulan örgüt Şubat 2010’da yasaklı hale gelmişti. Vladimir Jirinovski’nin liderliğini yaptığı Liberal Demokrat Parti’nin örgüte sahip çıkması dikkat çekerken, partinin oy kaygısı ile liberal düşüncelerden çok ulusalcı ve ırkçı yaklaşımları desteklediği belirtiliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan