Tanıklar anlatıyor; İlk beş saat çok zordu, herkes şoka girmişti

2

Rusya’nın Volga nehri üzerinde batan yolcu gemisi Bulgaria’dan kurtulan yolcular ve gözlemciler trajedi ile ilgili izlenimlerini paylaştı. Gemide bulunan 208 yolcudan sadece 80’i canlı olarak kurtarılabilirken, şu ana kadar 58 kurbanın da cesedine ulaşılabildi. Büyük çoğunluğu çocuk olmak üzere 70 yolcunun cesetlerine ulaşmak için çalışmalar aralıksız sürüyor. Olağanüstü Hal Bakanlığı yetkilileri kayıp yolcuların yaşamlarından ümitlerini kestiklerini ifade etti.

Elbiselerini paylaştılar

Bölgeden geçmekte olan Arabella gemisinin 70 yolcuyu kurtarması facianın bir nebze azalmasına neden oldu. Arabella’nın kaptanı Roman Lizalin Rusya devlet televizyonu Birinci Kanal’a yaptığı açıklamada, “Arabella yolcuları kurtarılan kazazedelerle elbiselerini paylaştı. Kabinlerden ilaçlar getirildi ve herkes can hıraşane çalıştı. Hiç kimse kayıtsız kalmadı…” dedi.

 

Geminin çok kısa sürede battığının anlaşıldığını ve çok az sayıda yolcunun can yeleği giyebildiğini ifade eden Lizalin, “İnsanlarda can yeleği göremedim… Onlara neden can yeleği giymediklerini sorduğumda, bana her şeyin bir anda olup bittiğini söylediler.” ifadelerini kullandı.

Gemi S.O.S. verememiş

Kazadan kurtulanlar arasında bulunan Bulgaria radyo operatörü Rinat Gabitdinov, geminin tüm elektrik sistemi çöktüğü için S.O.S. çağrısı yapamadığını söyledi. Makine odasını bir anda suların bastığını kaydeden Gabitdinov, jeneratörün de devreye girmediğini savundu.

Arabella’da bulunan hemşire Natalya Sidorova şans eseri bir grup sağlık görevlisinin gemide seyahat ettiğini, bunların kurtarılan yolculara yardımcı olduğunu belirtti. Sağlık görevlilerinin hızlı bir şekilde ilk yardım çalışmalarını gerçekleştirdiklerini ifade eden Sidorova, “İlk beş saat çok zordu. İnsanlar şoka girmişti. Histeri nöbeti geçiriyorlardı.” dedi.

Kazayı yaşayan kurbanlara göre ise gemide çok fazla sayıda yolcu vardı. Özellikle çocuklar ikici katta bir odada tutuluyordu. Bir anda hızlı gelen bir dalga ile geminin dengesi bozuldu ve sağa doğru ağırlaşan gemi 3-5 dakika içinde battı.

Yardımcı olmayan gemi kaptanlarına en ağır ceza

Bir başka kazazede ise bölgeden geçen iki geminin kendilerine yardım etmediği şikayetinde bulundu. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Rusya Ulaştırma Bakanı İgor Levitin, “İlk bilgilere göre Bulgaria’nın battığı saatlerde iki geminin bölgeden geçtiği belirlendi. Biz gemileri ve kaptanlarının isimlerini biliyoruz. Yaşadıkları şehirlerde hakim karşısına çıkacaklar. Kaptanların en ağır şekilde cezalandırılması için tüm yasal yollara başvuracağız.” uyarısı yaptı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan