Volga’da batan Rus gemisinde 196 kişi varmış; 79’u kurtarılabildi, kaza nedeni aşırı doluluk

10

Rusya’nın Volga Nehri’nde dün öğle saatlerinde batan Bulgaria adlı yolcu gemisinde 196 kişinin olduğu, sadece 79’unun kurtarılabildiği açıklandı. Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov geminin kapasitesinin 120 kişi olmasına rağmen, 196 yolcu bindirildiğini, kaza nedeninin de aşırı yük olduğunu söyledi.

Arama kurtarma çalışmaları yoğun bir şekilde devam ederken, şimdiye kadar sadece 12 kişinin cesedine ulaşılabildi. Kayıpların büyük çoğunluğunun yaşamlarını yitirdiğinden endişe ediliyor.

RIAN_00932044.HR.enKriz merkezinin başında bulunan Minnihanov konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Gemide 196 kişi vardı. 15 kişi hiç bilet almamış. Listede isimleri yok.” bilgisini aktardı.

Volga Bölgesi Olağanüstü Hal Bakanlığı Başkanı İgor Panşin ise gemide 199 kişinin olabileceğini söyledi. Bu tip gemilerde en fazla 120 kişilik bir kapasite olduğuna değinen yetkili, “79 kişi kurtarılabildi. Biri çocuk olmak üzere 12 kişinin de cesedine ulaşıldı.” dedi. Gemide bulunanlardan 59’unun çocuk olduğu belirtiliyor.

RIAN_00932019.HR.enGözlemciler geminin sağ tarafa doğru yattığını ve yaklaşık sekiz dakika içinde de battığını ifade ediyor. Kurtarma ekiplerine göre ise büyük bir dalga geminin dengesini bozdu.

1955 yılında inşa edilen iki katlı yolcu tur gemisinin teknik bakımlarını zamanında yaptırdığını belirten Rusya ulaşım gözlem kuruluşu Rostransnadzor, geminin bir anda battığına dikkat çekiyor. Gemide kurtarma ekipmanlarının da tam olduğu gelen bilgiler arasında.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan