Rusya’da dalgıçlar çocukların bulunduğu alana ulaştı; ölü sayısı 97’e çıktı

0

Rusya’nın Volga nehrinde Pazar günü öğleden sonra batan Bulgaria adlı gemide yaşamını yitirenlerin cesetlerine ulaşılmaya çalışılıyor. Yolcu gemisinin ikinci katında kapalı kalan 50 kadar çocuktan bazılarının cansız bedenine ulaşılırken, toplam nehirden çıkarılan ceset sayısının 97’e çıktığı açıklandı. Rus makamlarının verilerine göre 192-209 arasında olduğu düşünülen yolculardan 80’i sağ olarak kurtarılabilmişti. Arama kurtarma çalışmaları sürerken 20’den fazla yolcunun cesedinin daha nehirde olduğu tahmin ediliyor.

 

RIAN_00932854.HR.enRusya 12 Temmuz’u yas günü olarak ilan etti, bayraklar yarıya indirilirken televizyonlarda eğlence programları iptal edildi. İskeleye oluşturulan alana ellerinde çiçeklerle ve kandillerle gelen kayıp yakınları göz yaşlarına boğuldu. Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ve Ulaştırma Bakanı İgor Levitin Merkez Camii’de düzenlenen dua merasimine katılırken kiliselerde de ayinler düzenlendi. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Gorki devlet rezidansının kilisesinde mum yakıp kayıp yakınları için dua etti.

RIAN_00932820.HR.enInterfax’a açıklamada bulunan kurtarma operasyonu yetkilileri dalgıçların çocukların kapalı olduğu bölüme ulaşıldığını, en az 30-40 kadar çocuğun olduğunu söyledi. Yolcu listesine göre 14 yaşın altında 30 ve 18 yaşın altında da 28 çocuk gemide bulunuyor. Ancak listede yer almayan 25 kadar çocuğun da gemide olabileceği belirtiliyor. Rus basınında yer alan iddialara göre gemideki çocuk sayısı 60’ın üzerinde idi.

Yolcu taşıma izni yok, sol motor arızalı

RIAN_00932933.HR.enYolcu taşıma izni ve turizm amaçlı geminin çalıştırılması için gerekli lisansların olmadığı belirlenen Bulgaria adlı gemi sahipleri ve şirketle ilgili soruşturma başlatıldı. Geminin sol motorunda arıza yaşandığı ve bir müddet sağ tarafa doğru ağırlaşmış vaziyette hareket ettiği gelen iddialar arasında.

Bir diğer soruşturmada bölgeden geçen iki petrol gemisinin kaptanları ile ilgili başlatıldı. Ulaştırma Bakanı Levitin kaza sırasında bölgeden geçen gemilerin olaya müdahil olmamasının suç olduğunu, hukuki yollarla en ağır cezanın alması için mücadele edeceklerini söyledi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan