Türk vatandaş Rusya’dan 1 milyon 100 bin dolar çıkarmaya çalışırken yakalandı

62

Bir Türk vatandaşı Rusya’dan bir milyon 100 bin doları çıkarmaya çalışırken yakalandığı iddia edildi. Rus basınında çıkan haberlere göre, Mehmet. G. isimli bir Türk vatandaşı, Rusya Federasyonu’na bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti Grozni Havalimanı’nda gümrük kontrolünden geçerken üzerinde deklere edilmemiş bir milyon 100 bin dolar tutarında para bulundu.

Türk vatandaşın Grozni-İstanbul sefer sayılı uçağıyla Türkiye’ye gitmeye hazırlandığı belirtildi. Rusya Federal Gümrük Servisi Mineralnıy Vodı Dairesi’ne atıfta bulunan haberde, “Gümrük kontrolü sırasında Türk vatandaşın pantalon cebinde dört bin 400 dolar ve altı bin 300 ruble bulundu. Fakat yol çantasında gümrükçüleri asıl sürpriz bekliyordu. Çantada bantla sarılmış 11 paket vardı. Paketlerin her birinde ise 10’ar paket dolar bulunuyordu. Toplam tutar ise 1 milyon 100 bin ABD doları” iddiaları yer aldı.

Gümrük yetkilisi olaya şaşırdığını da saklamayarak, “Bu on yıl içinde Rusya gümrük tarihinde ortaya çıkarılan en büyük para kaçakçılığı.” dedi. İlerleyen saatlerde olayı Güney Federal Gümrük Servisi Basın Bürosu da doğruladı.

Güvenlik görevlileri Mehmet’i göz altına alırken, olayla ilgili soruşurma başlatıldı. Rus savcılık yetkilileri, ele geçirilen paranın kaynağını ve Türk vatandaşını hangi amaçla parayı yurtdışına çıkarmak istediğini araştırmaya çalışıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan