Putin’den Volga’da batan gemi yorumu; açgözlülük ve sorumsuzluk

1

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, 209 yolcu taşıyan Bulgaria gemisinin açgözlülük ve sorumsuzluk sonucunda battığını söyledi. Volga nehrinden çıkarılan ceset sayısı 113’ü bulurken, en az 20 yolcunun daha kayıp olduğu belirtiliyor. Kaza sonrası bölgeden geçen bir gemi aracılığı ile 79 kişi sağ olarak kurtarılabilmişti.

 

Geminin bakım çalışmalarının yetersizliği, 140 yolcu kapasitesi olmasına rağmen bir kısmı biletsiz olmak üzere 200’den fazla yolcu alınması, ve özellikle de yolcu taşıma izninin olmaması nedeni ile kazaya davetiye çıkarıldığı eleştirisi getiriliyor.

Kazan’da yaşamını yitirenlerin anısına oluşturulan alanı ziyaret ederek gül bırakan Putin, “Burada birçok insan öldü. Çok fazla sayıda çocuk yaşamını yitirdi… Bu sorumsuzluk, açgözlülük, ihmal ve temel güvenlik şartlarının ihlali sonucu ödemek zorunda kaldığımız korkunç bir bedel” değerlendirmesinde bulundu.

RIAN_00933860.HR.en_thumb_medium0_160Güvenlik ve sağlık konularında kuralların sıkılaştırılmasını isteyen Putin, turizm lisansı olmayan bir şirketin nasıl bu şekilde gemi çalıştırabildiğini sorguladı. Yasaları ihlal edenlere çok sert cezaların verilmesini talep eden Rusya başbakanı, yaşanan facianın ülkeyi derinden sarstığını vurguladı.

Rus yetkililer kaza nedeni olarak aşırı yük ve gemi bakım çalışmalarının yeterli seviyede yapılmamasını gösteriyor. Yolcu taşıma izni olmayan geminin sol motorunda arıza olduğu ve 3 yıl önce hizmet dışına alınması gereken 56 yaşındaki geminin halen çalıştırılmasının büyük bir risk olduğu kaydediliyor. Geminin ait olduğu şirket yöneticisi ve taşıma teftişi yapan görevli ile ilgili mahkeme süreci başlatıldı.

Rusya Başbakanı Putin Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov'la birlikte Tataristan Müftüsü İldus Faizov ve Kazan Bogoroditski Manastırı Başpiskoposu Hegümen Pitirim'le bir araya geldi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan