"Vali'yi kapak yaparak eleştiren Rus dergisi toplatıldı"

3

Rus Kommersant Vlast dergisi, ülkenin St.Petersburg kent Valisi Valentina Matviyenko'yu haftalık sayısına kapak yapınca söz konusu kentte dergi tirajının yüzde 90'ı bayilerden toplatıldı. Dergilerin St.Petersburg Valiliği aracılığıyla toplatıldığı iddia edilirken, valilik makamları iddiaları yalanladı.

 

Kommersant Vlast dergisi, Vali Matviyenko'yu kapak yaparak "Vatan uğruna ‘buz saçakları kahramanlığı’ için" manşetini atmıştı. Rusya'da en önemli kahramanlık ödülü "Vatana hizmet" madalyası olarak biliniyor. Yazıda Ocak ayında St.Petersburg’ta 20 kilo ağırlığındaki dev buz saçağının altı yaşındaki bir erkek çocuğun kafasına düşerek öldürmesi olayı ima edilerek Vali eleştirilmişti.

Makalede Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in önerisi üzerine Matviyenko'nun parlamento üst kanadı Federasyon Konseyi başkanlığı makamına yeşil ışık yaktığı belirtilmişti. Yazıya göre, vali ve Medvedev arasında gergin ilişkilerden dolayı Federasyon Konseyi başkanlık makamı vali için "fahri istifa" anlamına da gelebilir.

Perşembe günü ise Kommersant gazetesi kendi grubuna ait olan derginin 4 Temmuz tarihli haftalık sayısının yüzde 90'nın bayilerden toplatıldığını iddia etti. Haberlere göre, "sözlü" talimat St.Petersburg Valiliği Basın Yayın Komisyonu'ndan geldi. Yazıdan dolayı Valiliğin "sinir krizi" geçirdiği öne sürüldü.

Kentte derginin bulunamamasıyla ilgili çok sayıda şikayetler gazetenin St.Petersburg temsilciğine iletildi. Gelişmeler üzerine St.Petersburg Valiliği iddiaları yalanladı. Rus Eho Moskvı radyosuna konuşan Valilik Basın Sözcüsü Aleksandr Korennikov, "Derginin toplatılmasıyla ilgili biz hiçbir karar vermedik ve veremezdik de. Kommersant'ta çıkan iddiaları da araştırıyoruz, fakat henüz hiç bir kanıt bulamadık. Bildiğim kadarıyla Kommersant'ın St.Petersburg'ta tirajı az. Muhtemelen hızlıca satılmıştı" dedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan