Moskova yönetimi 007 James Bond “Putin” afişlerini asanları arıyor

2

Moskova’daki otobüs duraklarında Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in Ajan 007 James Bond şeklindeki dev afiş resimlerine Başbakanlık Sözcüsü Dmitri Peskov sert tepki gösterdi. Söz konuşu afişlerde Putin, James Bond filminin son dizisindeki casus rolünü canlandıran İngiliz aktör Daniel Craig’e benzetilerek eli tabancalı görüntülenmişti.

Olayla ilgili basına konuşan Peskov, “Biz reklamı hazırlayanı bilmiyoruz, fakat bu adım holiganlıkla eşdeğer! Organizatörlerin endişesinde haklılık payı var! Biz kuşkusuz Moskovalı mercilerden şunun hesabını soracağız: Bu tür benzer afişler bizde nasıl oluyor da ortaya çıkıyor? Belediye Reklam Komitesi buna dikkat etmesi gerekiyor, fakat görülen o ki henüz dikkat etmiyor!” tepkisini dile getirdi.

Moskova’da reklamlardan sorumlu memurları “sorumsuzlukla” suçlayan Peskov, “Birileri bunu yapıştırmış olsa bile, yine de bu olay Reklam Komitesi’nin sorunu!” dedi.

Gelişmelerin ardından Moskova sokaklarından söz konuşu afişler toplatılırken, Moskova Belediyesi Reklam Komitesi zanlıların ortaya çıkarılabilmesi için polise başvurdu. Putin’in sözcüsü Peskov’un eleştirilerine katılmayan Moskova Kent Avukatlar Odası üyesi Aleksey Melnikov, “Burada hiç bir holiganık söz konusu falan değil. Kimsenin başbakanı hakaret etmek gibi bir niyeti yok, tam tersi başbakanı 007 ajan gibi sunmuşlar... Yapımcıya en fazla küçük bir para cezası verilebilir” dedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan