Rusya’da kömür madeninde göçük; bir madenci daha kurtarıldı

1

Rusya Federasyonu’na bağlı Komis Cumhuriyeti’nde kömür madeninde göçük meydana geldi. Feci kazada madende çalışan 73 işçiden 70’i kurtarılırken, üç işçi göçük altında sıkışmıştı. Gerçekleştirilen yoğun çalışmalar sonunda göçük altından bir madenci kurtarılırken, iki madenciye henüz ulaşılamadı. Kurtarılan madencinin tedavi için hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

 

 

Olağanüstü Hal Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgide, “Kurtarma ekipleri göçük altında kalan işçilerden biri ile irtibat kurdu. Onun hayatta olduğundan eminiz. Diğer iki arkadaşının da hayatta olduğunu düşünüyoruz” ifadeleri yer almıştı. Diğer iki madenciye ulaşabilmek için de çalışmalar sürüyor.

Rus yetkililer açıklamalarında bir kayanın parçalanması sonucu göçüğün oluştuğunu, havalandırma bacasının göçük nedeni ile zarar görmediğini kaydetti.
Kazanın gerçekleştiği Severnaya kömür madeni ülkenin en büyük madencilik şirketlerinden Severstal’ın bir parçası olan Vorkutaugol’a ait. Severnaya madeninde tüm çalışmalar durdurulurken, yirmeden fazla itfaiye ve kurtarma ekibinin çalışmalara başladığı belirtildi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan