Rus-Türk ortak medya projesi MK-Turtsiya Rus basınında

5

Cihan Haber Ajansı’nın içerik desteği sağladığı Moskovskiy Komsomolets (MK) gazetesinin Türkiye internet sayfası www.mk-turkey.ru Rus internet medyasının ilgi odağı oldu. Binlerce Rus okurun ilgisini çeken mk-turkey.ru’nun yayın hayatına başlamasını Media-Day.ru, İnosmi.ru, planetaSmi.ru, novoteka.ru ve başka portallar Rus okurlarına duyurdu. 14 ayrı ülke ve bölgelerle birlikte günlük 1 milyon baskıya ulaşan MK, Rusya’nın en çok satan popüler gazetesi olarak biliniyor.

 

Moskovskiy Komsomolets Gazetesi Yayınevi Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya atıfta bulunan haber portalları, www.mk-turkey.ru yu “Rus-Türk ortak medya projesi” olarak tanıttı. Haberlerde, söz konusu ortak sitede Türk ve Moskovalı gazetecilerin yazı, makalelerinden yararlanacağı kaydedilerek, “2011 yılı Temmuz ayı başlarnda Moskovskiy Komsomolets gazetesi ve Türk Cihan Haber Ajansı’nın ortak projesi MK-Turtsiya faaliyete başladı. MK-Turtsiya Türkiye, Rusya ve başka ülkelerdeki tüm önemli siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmeleri duyuracaktır” denildi.

Tanıtımla ilgili açıklama yapan Moskovskiy Komsomolets Yayınevi Başkanı Pavel Gusev, “MK bugün dört kıtada 14 haftalık gazette ve iki internet yayını yapıyor. MK şu an Rusya’da oligarklara, devlet şirketlerine ya da başka yapılara bağımlı olmadan yayın yapan nadir gazetelerden biri. Benim için her zaman muhabirlerimizin kendi bakış açılarına sahip olmaları ve gördüğü problemleri anlatmak için imkan bulmaları. Uluslararası yayınlarımızda da aynı görüşü paylaşıyoruz” dedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan