Rusya'da yeni internet skandalı: Devlete ait gizli belgeler Google'a düştü

23

Rusya’da devlet kurumlarına ait gizli belgelerin internete düşmesi, yeni bir skandala yol açtı. Devlet kurumlarının gizli belge ve hizmet dosyalarının Google arama sitesinde yayınlanması, Rusya'da güvenlik görevlilerini harekete geçirdi. Gizli belgeleri yayınlanan kurumlar arasında; Tekelle Mücadele Federal Servisi, Federal Göçmen Dairesi, Sayıştay, Ekonomik ve Kalkınma Bakanlığı, Devlet Başkanlığı Özel Programlar Dairesi, Devlet Siparişleri Komisyonu ve Eğitim ve Bilim Bakanlığı yer alıyor. Rus basınına göre, adı geçen kurumların yaklaşık 200 dosyası internette dolaşıyor.

18 Temmuz’da da Rus arama motoru Yandex.ru, ülkenin Megafon cep telefonu operatörünü kullanan abonelerin özel mesajlarını yayınlamıştı. Geçen hafta ise yine Yandex.ru’da internet üzerinden alış veriş yapan şahısların ismi, telefonu, e-mail ve IP adresler apaçık şekilde sunulmuştu.

Yandex.ru adı geçen devlet kurumlarının web site yöneticilerine şifreli kullanılma sisteminin kapatılması tavsiyesinde bulunurken olayla ilgili Soruşturma Komisyonu, İçişleri Bakanlığı ve iç istihbarat FSB savcıları inceleme başlattı.

Rus Kommersant gazetesine konuşan bir yetkili, “Bu kasıtlı olarak da yapılabilir. Birisi Yandex’ten bu bilgileri çıkarabilmek için şifre de yazmış olabilir. Ayrıca, Devlet Başkanı’nın “Kişisel Bilgilerle” ilgili yasa değişikliğinin onaylanmasının ardından bu yeni olayın patlak vermesi kuşku uyandırıcı” dedi. Yetkiliye göre, vakayla ilgili soruşturma da açılabilir ve zanlılara ceza verileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan