Sosyal ağlar Rusya'da milliyetçiliği tetikliyor

11

Rusya'da yapılan bir araştırma, ülkede milliyetçiliğin özellikle sosyal ağlar yoluyla gittikçe arttığını ortaya koydu.

Russia Profile adlı internet sitesinde yer alan habere göre, Rusya tarihsel olarak, 100'ün üzerinde etnisiteyi bir araya getirmiş bir çok uluslu ülke olsa da internet yoluyla yayılan milliyetçilik Rus toplumunun entegrasyonu için gittikçe artan bir tehdit oluşturuyor.

Haberde yer verilen, Levada Center adlı araştırma kuruluşu tarafından yayımlanan raporda, aralık ayında Moskova'da Kremlin Sarayı duvarlarının hemen yanı başında bulunan Manej Meydanı'nda yapılan milliyetçi mitinglerin ve diğer Neo-Nazi Nasyonal Sosyalist Örgütler tarafından düzenlenen faaliyetlerin, öncelikle VKontakte ve twitter gibi sosyal ağları da içeren internet ortamlarında koordine edildiği belirtildi.

Levada araştırmacısı Denis Volkov, raporunda internet ortamında kolektif olayları planlamanın genç Ruslar için bir rutin haline geldiğine ve bunun onları önceki nesillerden önemli ölçüde farklı kıldığına dikkati çekti. Volkov, 18-24 yaş arasındaki gençlerin en aktif internet kullanıcıları olduğunu kaydetti.

Halihazırda Rusya'da, ılımlı örgüt Halkların Kardeşliği'nden, radikal örgüt Kuzey Kardeşliği ve yasa dışı örgüt Slav Birliği'ne kadar 35'in üzerinde milliyetçi örgüt var. Bu örgütlerin çoğu kendi web siteleri aracılığıyla internette propaganda yapıyor.

Sova Center adlı araştırma kuruluşunun Rusya'daki aşırılıkçılığı izleme direktörü Aleksandr Verkhovsky, çok fazla küçük yer altı ve gizli örgütün olması dolayısıyla Rusya'da tam olarak kaç milliyetçi grubun faaliyet gösterdiğini söylemenin zor olduğunu belirtiyor. Ruslar arasında popüler olan VKontakte adlı sosyal ağda, herhangi bir yerdeki 3 bin ila 110 bin arasında değişen üyeyi etkileyebilecek düzeyde binden fazla Rus ulusalcı grup bulunuyor.

Yüksek Ekonomi Okulu Siyasi Araştırmalar Laboratuarı Başkanı Valeria Kasamara ise, Rusya'da halihazırda gergin olan ulusal azınlıklar arasındaki ilişkinin düşük yaşam standartlarının etkisiyle kötüleşmesi durumunda sosyal ağların devreye girebileceğine işaret ediyor. Kasamara, bu ağların kararsızların milliyetçi bir gruba üye olmalarını ve bu grupların ideolojilerini benimsemelerini teşvik edebileceğini belirtiyor.

Araştırmaya göre, yapılan ankete katılanların yüzde 39'u Ruslar arasında milliyetçi duyarlılığın son on yıldaki artışının endişe verici bir eğilim olduğunu ifade ediyor. Anket katılımcılarına göre, ulusal azınlıklardan gelen saldırgan davranışlar yüzde 37, Rusya'daki düşük yaşam standartları yüzde 25, ulusal önyargılar yüzde 11 ve Rus otoritelerin milliyetçi retoriği tahrik etmeleri yüzde 4 oranında, milliyetçiliğin artışındaki temel nedenler. (AA)