Rusya’da hızlı treni kana bulayacaklardı

3

Rusya’da Temmuz ayında yakalanan teröristlerin, Moskova-St.Petersburg kentleri arasındaki Sapsan hızlı treni havaya uçurmaya hazırlandığı ortaya çıktı.

Rus Kommersant gazetesi, iç istihbarat FSB Başkanı Aleksandr Bortnikov’un Temmuz ayında Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’e Moskova’da büyük bir terör eylemini önlediklerine ilişkin sunduğu raporun detayları ortaya çıktı.

Gazeteye konuşan güvenlik kaynaklarına göre, söz konusu operasyon bağlamında çeşitli milletlerden oluşan bir terör örgütü ortaya çıkarıldı. Terör örgütünün hızlı tren Sapsan’a yönelik kanlı eylem hazırlığı içinde olduğu belirtildi. Kommersant’a göre, terör olayı sonucunda yüzlerce vatandaş hayatını kaybedebilirdi.

Terör eyleminin baş organizatörünün Kuzey Kafkasya’daki Kabardey-Balkar Cumhuriyeti kökenli İslam Hamujev (22) olduğu iddia edildi. Habere göre, Hamujev geçen yıl Dağıstan’da özel terör eğitimi alarak Moskova’ya aktarılmıştı. Hamujev’in daha sonra Çeçen, İnguş ve Mordova uyruklu kişilerle tanışarak bir örgüt kurdukları öne sürüldü. Daha sonra örgüt, hızlı trene yönelik terör saldırı yapmayı kararlaştırdı. Fakat FSB’nin operasyonların sonucunda örgüt üyeleri kıskıvrak yakalandı.

Daha önce 27 Kasım 2009’ta Moskova-St.Petersburg “Novıy Ekspress” hızlı trenine terör saldırısı düzenlenmiş, olayda 28 kişi ölmüş ve 95 kişi de yaralanmıştı. Olayı geçen yıl operasyonlarda öldürülen militanlardan Said Buryatski üstlenmişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan