Türkiye'nin ilk yerli uydusunu Rusya uzaya gönderecek

2
Türkiye'nin milli uydusu RASAT'ın yörüngeye yerleşmesiyle yerli kaynaklarla üretilen ilk uydu denenmiş olacak. Uydudan elde edilecek görüntüler şehir planlama, ormancılık, tarım, afet yönetimi gibi amaçlarda kullanılacak.Türkiye'de tasarlanıp üretilen ilk yerli yer gözlem uydusu RASAT, Rusya Federasyonu'nun Kazakistan sınırındaki Yasny Fırlatma Üssü'nden bugün uzaya gönderilecek.

7,5 metre siyah beyaz, 15 metre çok bantlı görüntüleme kapasitesine sahip, yaklaşık 100 kilogram ağırlığındaki RASAT'ın yörüngeye yerleştirilmesiyle birlikte Türkiye tarafından tasarlanıp geliştirilen uydu sistemleri uzayda denenmiş ve uzayda başarılı şekilde çalışarak uçuş tarihçesi kazanmış olacak.

Türkiye bundan sonraki büyük uydu ve uzay projelerinde, RASAT tecrübesinin sağlamış olduğu birikim ile daha emin adımlarla ilerleyebilecek. RASAT'tan elde edilecek uydu görüntülerinin, şehir bölge planlama, ormancılık, tarım, afet yönetimi ve benzeri amaçlarla da kullanılması planlanıyor.

Ayrıca RASAT uydu platformu, uzayda çalışmak üzere geliştirilecek askeri ve bilimsel amaçlı sistemler için bir test aracı olarak kullanılmaya devam edecek. TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından üretilen RASAT'ın uçuş bilgisayarı, uçuş yazılımı, hızlı haberleşme sistemi, görüntü sıkıştırma sistemi gibi kritik alt-sistemleri de Türkiye'de üretildi.

Uydunun işlevsel testleri ve sistem seviyesi testleri TÜBİTAK UZAY tesislerinde yapıldı. Uydu uzayda iken yapılacak kablosuz haberleşmenin yerdeki denemelerinin ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) Hacettepe Üniversitesi Yerleşkesi'nde yer alan Piyasa Gözetim Laboratuvarı'nda başarıyla gerçekleştirildiği kaydedildi.

Kaynak: Zaman