Putin’in resmini paraya bastılar, gösteri yaptılar

0

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in “fanatikleri” olarak kendilerini tanıtan bir grup genç, Moskova’nın tarihi Arbat sokağı dahil merkez caddelerde üzerinde Putin resimleri basılı dev ruble maketleriyle gövde gösterisi yaptı.

Ellerinde iki metrelik plastik ruble maketler ve Putin resimli para kağıtlarla sokak ve caddelerde dolaşan Rus gençler “Ruble iyi gidiyor!” sloganı attı. Gençler yoldan geçen vatandaşlara, “Avrupa nerdeyse yeni mali krizin eşiğinde. Rus ekonomisi ise tam istikrarda. Eylemimiz Rus parası rubleye destek vermek amacını taşıyor” mesajını verdi.

Putin resimli tişörtlerle yürüyen gençlerin ellerinde, “Ben rubleyi seviyorum!”, “Ruble iyi durumda!” pankartları yer aldı. Basına konuşan Zaur isimli genç, “Geçenlerde Sayın Putin rublenin güvenli ve istikrarlı döviz olduğunu ifade etti. Biz Ruslar onun dediği gibi rubleyle onur duyuyoruz. O yüzden başbakanımıza destek vermek amacıyla sokaklara çıktık” dedi.

Putin fanatikleri, Haklı Dava Partisi Başkanı ve zengin işadamı Mihail Prohorov’un, “Ruble yerine avro kullanalım” çağrısını da sert bir dille eleştirdi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan