Türkiye’den resmi açıklama: Rus turistin dişi kırılmadı

0

Rus turistlerin Türkiye’de şiddete maruz kaldıkları ve bir Rus turistin üç dişinin kırıldığı yönünde Rus basınında yer alan iddiaların doğru olmadığı ortaya çıktı. Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’nden yapılan açıklamada karşılıklı fiziksel darp olduğu, ancak Rus turistin dişinin kırıldığının doğru olmadığı belirtildi. Yargıya intikal eden olayla ilgili Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Antalya İli, Manavgat İlçesi sınırları içerisinde yer alan 5 yıldızlı Laphetos Beach Resort’ta, 5 Ağustos 2011 tarihinde meydana gelen ve Rus basınında Rus turistlerin şiddete maruz kaldıkları yönünde haberlerin çıkmasının ardından yapılan açıklamada, Rusya Federasyonu vatandaşı turistlerin 6 Ağustos 2011’de saat 01:30 diskonun açılmasını talep etmelerinin ardından tartışmaların başladığı belirtildi.

Gece müdürünün diskonun açılmasının geç saatte mümkün olmadığını söylemesi üzerine, görevli ile tartışan üç turistin ellerindeki müzik çaların sesini açarak lobide dans etmeleri ile çıkan tartışmada karşılıklı fiziksel darbın gerçekleştiği kaydedildi.

Olay sırasında otelin lobisinde tavla oynayan Maksim Romanov ve Vitaliy Yakovlev'ın tanık olarak Türk Emniyet makamlarınca ifadelerinin alındığı belirtilen açıklamada şu bilgiler yer aldı:

“Olaya karışan RF vatandaşı hanımlardan birinin aşırı alkollü olduğunun doktor raporu ile tespit edildiği (133 promil), öte yandan bazı haberlerde yer aldığı üzere “diş kırılması” gibi bir yaralanmanın olmadığının yine doktor raporuyla tespit edildiği, anlaşılmaktadır.

Öncelikle, yaşanan bu tatsız durumdan derin üzüntü duyulmaktadır. Münferit olarak meydana gelen böyle bir kötü olaydan dolayı ülkemizin karalanmaya çalışılması bizi son derece üzmüştür. Ancak, dünyanın neresinde olursa olsun, bir otel görevlisinin müşterileri ile herhangi bir nedenle fiziki darba varan bir tartışmaya girmesinin, özellikle de bir kadına el kaldırmış olmasının mazur görülemeyeceği açıktır. Nitekim, karşılıklı şikayetler üzerine başlatılan adli soruşturmanın yanı sıra, söz konusu hadisenin yaşandığı tesis ve tesisin yöneticileri ile ilgili olarak da Kültür ve Turizm Bakanlığımızca derhal inceleme/denetleme başlatılmıştır.”

Faruk Akkan, Moskova, Cihan