Rusya’nın çılgın projesi; 106 kilometre tünelle ABD’ye bağlanıyor

74

Rusya’yı ABD’ye doğrudan bağlayacak Berring Boğazını deniz dibinden geçecek tünel projesine Rusya yönetiminden destek geldi. 60 milyar dolara mal olması beklenen Rusya’nın çılgın projesinin uygulamaya geçmesi durumunda New York’tan yola çıkacaklar Asya ve Avrupa’yı geçtikten sonra Londra’ya ulaşabilecek. 106 kilometre uzunluğunda olması planlanan tünelin inşa edilmesi durumunda küresel nakliyenin yüzde 3’ü buradan geçecek ve yıllık kazanç da 7 milyar doları bulacak.

Tünelin maliyeti konusunda endişelerini dile getiren uzmanlar, zorluklara rağmen dev projenin inşa edilebileceğine inanıyor.  The Times’ın haberine göre Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in danışmanları projeye destek veriyor. Konu ile ilgili uzmanların katıldığı son toplantı da Yakutsk bölgesinde gerçekleştirildi. Tüm zamanların en büyük tren yolu projesi olarak tanımlanan tünelden yolcu ve yük taşımacılığı yapılabilecek.

Rusya’nın en kuzeyinde bulunan Büyük Diomede adasından ABD’nin Küçük Diomede adası arasında kurulacak tünel için tek sorun Alaska üzerinde tren yolu hattı bulunmaması. Rusya’nın uzak doğu federal yetkilisi Aleksandr Levintal’a göre yeni tünelle tüm dünya çok hızlı, güvenli ve ucuz bir alternatif ulaşım imkanı bulacak.

Çılgın proje yüz yıldır Rusya gündeminde. 1905’de ilk kez Çar II. Nicholas Bering Boğazı’nı denizin altında geçecek projeye onay vermişti. Proje, Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesinin ardından rafa kaldırılmıştı. 21 bin yıl önce birleşik olduğu düşünülen iki kıta projenin hayata geçirilmesinin ardından yeniden bağlanmış olacak.

Avrasya’yı Kuzey Amerika’ya bağlayacak proje, Shanghai’da düzenlenen World Expo-2010 Medeniyet Formu’nda Grand Prix ödülü kazanmıştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan